Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

IDF o taktyce Hamasu

Strategia i polityka, 21 sierpnia 2014

Siły Obronne Izraela (IDF) opublikowały dane dotyczące wykorzystania obiektów cywilnych w Strefie Gazy przez bojowników Hamasu.

Wykorzystanie przez bojowników Hamasu obiektów cywilnych do ostrzeliwania Izraela jest w ocenie IDF głównym powodem tak dużych strat po stronie mieszkańców Strefy Gazy. Z tą argumentacją nie do końca zgadzają się m.in. amerykańskie władze, które oskarżają Izraelczyków o używanie przestarzałej i nieprecyzyjnej amunicji do ostrzeliwania pozycji rebeliantów i powstańców palestyńskich / Zdjęcie: MO Izraela

Od 8 lipca, kiedy rozpoczęła się izraelska operacja Protective Edge, bojownicy Hamasu oraz powstańcy palestyńscy mieli odpalić w stronę Izraela ponad 3600 rakiet. Blisko połowę z ich, około 1600, odpalono z obszarów i budynków zamieszkałych lub używanych przez ludność cywilną, w tym m.in. cmentarzy, czy stacji elektroenergetycznych (818 rakiet), a także meczetów (331), szkół (248), klinik medycznych i szpitali (126), czy obiektów prowadzonych przez ONZ (30).

Według przedstawicieli palestyńskiego ministerstwa zdrowia, w toczonych od lipca walkach, a przede wszystkim w wyniku prowadzonych przez IDF nalotów i ostrzałów moździerzowych, śmierć poniosło ponad 2000 Palestyńczyków – w większości cywilów. Kolejne 425 tys. osób musiało opuścił swe domostwa i szukać schronienia w prowadzonych przez organizacje międzynarodowe szkołach i szpitalach.

Straty po stronie Izraela są zdecydowanie mniejsze. Do tej pory IDF utraciły 64 żołnierzy. Dodatkowo, na terenie samego Izraela zginęło trzech cywilów, w tym jeden obywatel Tajlandii (IDF o operacji w Strefie Gazy, 2014-08-08). Tak niskie straty, w porównaniu do mieszkańców Strefy Gazy, to przede wszystkim zasługa wysokiej efektywność (83,3%) systemu przeciwrakietowego / przeciwlotniczego Iron Dome, w niszczeniu wystrzeliwanych przez islamistów i powstańców rakiet (Więcej baterii Iron Dome, 2014-07-17).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.