Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IDF o operacji w Strefie Gazy

Strategia i polityka, 08 sierpnia 2014

Siły Obronne Izraela opublikowały dane podsumowujące dotychczasowy etap operacji Protective Edge.

Jednym z głównych celów rozpoczętej 17 lipca lądowej fazy operacji Protective Edge było zniszczenie tuneli wykorzystywanych przez Hamas i współpracujące z nią organizacje islamskie oraz palestyńskich powstańców do przerzutu broni i zaopatrzenia między poszczególnymi punktami oporu w Strefie Gazy lub do organizowania szybkich wypadów na tereny kontrolowane przez Izrael / Zdjęcie: MO Izraela

Rozpoczęta 8 lipca operacja kosztowała dotąd życie 64 izraelskich wojskowych, a kolejnych 463 zostało rannych. W wyniku ostrzału rakietowego zginęło też trzech cywilów na terenie samego Izraela, w tym jeden obywatel Tajlandii. O wiele więcej ofiar odnotowano po stronie palestyńskiej. Organizacje międzynarodowe szacują, że do tej pory życie w Strefie Gazy straciło około 1,9 tys. osób, spośród których ponad 1.300 to cywile (Rozejm w cieniu tysiąca ofiar, 2014-07-26).

W ciągu trwającej równo miesiąc operacji, IDF miały przejąć lub unieszkodliwić jedną trzecią z około 10 tys. rakiet, jakimi według Izraela przed wybuchem konfliktu mieli dysponować bojownicy Hamasu oraz powstańcy palestyńscy. Izraelczykom udało się też zranić, zabić lub pojmać od 750 do 1000 bojowników. Dane te są jednak trudne do potwierdzenia.

Jednym z głównych celów lądowej fazy operacji Protective Edge było zniszczenie tuneli wykorzystywanych przez bojowników i powstańców m.in. do przerzutu uzbrojenia i zaopatrzenia pomiędzy poszczególnymi pozycjami ogniowymi. Przed wycofaniem wojsk lądowych ze Strefy Gazy 5 sierpnia, Izraelczykom udało się zlokalizować i zniszczyć 32 takie struktury, z których 14 ciągnęło się aż do terytorium samego Izraela, a dwa kolejne kończyły się w odległości 500 m od granicy. Wykorzystując je, Palestyńczykom udało się przeprowadzić kilka zaskakujących ataków na słabo obsadzone posterunki lub wieże obserwacyjne IDF.

Baterie systemu Iron Dome rozmieszczone tak, aby chroniły główne izraelskie miasta przed ostrzałem rakietowym, przechwyciły 578 (83,3%) palestyńskich rakiet. Stanowiło to 17% z 3.365 rakiet wystrzelonych dotąd w stronę Izraela, z czego według IDF około 1,5 tys. odpalono w pierwszych 10 dniach walk.

Dla porównania, podczas podobnej operacji, Pillar of Defense, z jesieni 2012, izraelski system zniszczył w powietrzu 87,9% rakiet stanowiących zagrożenie dla cywilów. Różnica ta może być częściowo wytłumaczona wprowadzonymi w międzyczasie udoskonaleniami Iron Dome, poprawiającymi jakość analizy trajektorii lotu palestyńskich rakiet, w wyniku czego system lepiej ocenia, czy dany obiekt stanowi zagrożenie dla chronionego obszaru (Więcej baterii Iron Dome, 2014-07-17).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.