Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Euronaval 2014: Debiut C-Dome

Marynarka wojenna, 30 października 2014

Na Euronaval izraelski Rafael zaprezentował model nowego systemu obrony przeciwlotniczej / przeciwrakietowej, przeznaczonego dla jednostek nawodnych, C-Dome.

Niewiele zmodyfikowane w porównaniu do odmiany lądowej, antyrakiety Tamir montowane są w specjalnych hermetycznych wyrzutniach pionowych, zbliżonych pod względem konstrukcji do wyrzutni systemu Barak-8 Israel Aerospace Industries. VLS są w stanie pomieścić od 2 do 10 kontenerów, w zależności od zapotrzebowania użytkownika i pojemności przenoszącej je jednostki nawodnej / Zdjęcie: Michał Jarocki

Debiutujący w Paryżu C-Dome jest pochodną dobrze znanego i sprawdzonego w warunkach asymetrycznego pola walki lądowego systemu obrony przeciwlotniczej / przeciwrakietowej, Iron Dome. Opracowano go z myślą o ochronie jednostek nawodnych przed zagrożeniem m.in. w postaci pocisków przeciwokrętowych oraz załogowych i bezzałogowych statków latających. Producent liczy, że system znajdzie zastosowanie przede wszystkim na okrętach patrolowych i korwetach działających na akwenach przybrzeżnych.

Prace nad C-Dome prowadzone są od kilku lat. System przechodzi obecnie kompleksowy program testowy, w tym serię prób ogniowych. Do jego opracowania skłoniło Izraelczyków rosnące zainteresowanie ze strony potencjalnych klientów eksportowych. Przedstawiciel izraelskiego producenta nie był jednak skłonny do podawania szczegółów prowadzonych rozmów handlowych.

Najważniejszym elementem systemu są sprawdzone na asymetrycznym polu walki, w tym podczas letniej operacji sił zbrojnych Izraela w Strefie Gazy, Protective Edge (IDF o taktyce Hamasu, 2014-08-21), antyrakiety Tamir. W porównaniu do ich lądowej odmiany, morska wersja ma składane powierzchnie nośne i sterowe oraz zmodyfikowane oprogramowanie, umożliwiające zwalczanie innego typu zagrożeń, niż w przypadku Iron Dome.

Prezentowany w Paryżu C-Dome przystosowano do pracy w oparciu o pokładowe systemy obserwacji i analizy pola walki oraz kierowania ogniem. Ułatwia to integrację systemu z okrętem, zmniejszając jednocześnie koszt całego przedsięwzięcia. Przedstawiciel producenta podkreśla jednak, że osiągnięcie pełnej efektywności pracy antyrakiet, będzie wymagało od użytkownika doposażenia danej jednostki nawodnej w trójwspółrzędną stację radiolokacyjną.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.