Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

IndoDefence 2014: NASAMS dla Azji

Przemysł zbrojeniowy, 07 listopada 2014

Kongsberg prezentuje w Dżakarcie system przeciwlotniczy / przeciwrakietowy NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System).

Norweski system obrony przeciwlotniczej / przeciwrakietowej NASAMS, opiera się na lądowej wersji pocisków klasy powietrze-powietrze, AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) i pocisków RIM-162 Evolved SeaSparrow Missile (ESSM), jednak producent nie wyklucza jego integracji z innymi zestawami rakietowymi. System przetestowano dotąd podczas ponad 160 prób ogniowych. Skuteczność wynosi 90,5%. Kluczowym elementem w przypadku oferty skierowanej do państw regionu ma być prezentowana na zdjęciu stacja kierowania ogniem (Fire Distribution Unit) / Zdjęcie: Michał Jarocki

Jednym z produktów Kongsberga budzących największe zainteresowanie zwiedzających w Dżakarcie jest system przeciwlotniczy NASAMS. Norwegowie liczą, że zmieniający się układ sił w basenie Morza Południowochińskiego, a zwłaszcza spory polityczno-wojskowe prowadzone z ChRL, zwiększą zapotrzebowanie poszczególnych państw regionu na ochronę przed zagrożeniami m.in. w postaci pocisków samosterujących, czy bezzałogowych statków latających.

Mając świadomość ograniczonych budżetów obronnych wielu państw regionu, norweski producent oferuje im pozyskanie przede wszystkim prezentowanych na zdjęciu systemów kierowania ogniem (Fire Distribution Center), które mogą pracować jako integrator znajdujących się już w użyciu systemów dozoru przestrzeni powietrznej z aktywnymi środkami obrony przeciwlotniczej / przeciwrakietowej. Przedstawiciele Kongsberga zapewniają, że przy odpowiedniej modyfikacji oprogramowania, FDC może zapewniać dowództwu odpowiedni poziom świadomości sytuacyjnej, opierając się na danych zebranych z różnych stacji radiolokacyjnych lub lotniczych systemów obserwacji.

Przy okazji IndoDefence, norweski producent przeprowadził serię rozmów z członkami oficjalnych delegacji państw regionu, nie wymieniając ich jednak z nazwy. Norwegowie przyznają, że odczuwają wzrost zainteresowania oferowanym przez nich systemem obrony powietrznej. Potwierdzają też, że w najbliższych latach, Azja Południowo-Wschodnia będzie jednym z obszarów, na których koncentrować ma się ich strategia marketingowa.

Korzystając z okazji, przedstawiciel Kongsberga poinformował o bardzo pozytywnych wnioskach wyciągniętych przez US Navy po wrześniowej próbie ogniowej pocisku przeciwokrętowego NSM (Naval Strike Missile), odpalonego z pokładu okrętu klasy Littoral Combat Ship, typu Independence, USS Coronado (LCS 4) (Udana próba NSM, 2014-09-24). W najbliższych miesiącach Amerykanie mają przeprowadzić ponowne próby omawianych zestawów rakietowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.