Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wietnam zbroi się przeciw ChRL

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 10 czerwca 2014

Władze Wietnamu przeznaczą dodatkowe środki finansowe na ochronę kontrolowanych przez siebie akwenów przed ChRL.

W wartym blisko 750 milionów dolarów programie zakupowym straży wybrzeża i wietnamskiego Dyrektoriatu Rybołówstwa jest m.in. zakup serii śmigłowców morskich, które będą stacjonowały na okrętach patrolowych typu DN 2000, zbudowanych przez lokalną stocznię Damen Song Cam / Zdjęcie: Vietnam Breaking News

Zgromadzenie Parlamentarne Wietnamu wydało zgodę na przeznaczenie dodatkowych 747 mln USD (2,2 mld zł) na dozbrojenie jednostek straży wybrzeża i Dyrektoriatu Rybołówstwa. W planach Hanoi jest m.in. zakup śmigłowców morskich, które będą mogły stacjonować na pokładach okrętów patrolowych DN 2000, zbudowanych przez należącą do holenderskiego Damen lokalną stocznię Song Cam. Wietnamczycy chcą też nabyć kolejne patrolowe CASA C-212-400 Aviocar (Pierwszy C-212 dla Wietnamu, 2012-08-30).

Plany zakupowe Hanoi to odpowiedź na wzrost napięć politycznych na wodach Morza Południowochińskiego. Dużą rolę odgrywa w nich wietnamsko-chiński spór o wyspy archipelagów Spratly i Paracelskiego, a w ostatnim czasie prowokacyjne umieszczenie przez ChRL platformy wiertniczej Haiyang Shiyou 981 w odległości 31 km od uznawanej przez Wietnamczyków za własną wyspy Tryton.

Napięcia między Wietnamem a ChRL na wodach Morza Południowochińskiego są głównym powodem dla którego Hanoi chce przeznaczyć dodatkowe środki finansowe na zakup uzbrojenia i wyposażenia wojskowego. Dużo kontrowersji wzbudziło umieszczenie platformy wiertniczej Haiyang Shiyou 981, będącej własnością chińskiego rządowego China National Offshore Oil Corporation, w pobliżu uznawanej przez Wietnamczyków za własną wyspy Tryton, wchodzącej w skład archipelagu Paracelskiego / Zdjęcie: Ifeng

To również w celu ochrony kontrolowanych przez Wietnam wód oraz akwenów, do których państwo to rości sobie prawo, wprowadzane są do służby kolejne okręty podwodne projektu 636 Warszawianka (Stępka pod ostatnią Warszawiankę, 2014-05-29) oraz fregaty projektu 1166.1, typu Gepard (Więcej Gepardów do 2017, 2014-04-07).

Współpraca z holenderskim Damen nie ogranicza się tylko do budowy serii okrętów patrolowych. Holendrzy odpowiadają też za dostawę korwet typu Sigma (9814) (MBDA uzbroi wietnamskie Sigmy, 2013-11-04). Z myślą o ich eksploatacji, Wietnam testował w ostatnim czasie bezzałogowy śmigłowiec Camcopter S-100, produkowany przez austriackie przedsiębiorstwo Schiebel (S-100 dla Wietnamu?, 2014-02-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.