Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

AGM-114 na LCS coraz bliżej

Marynarka wojenna, 10 kwietnia 2014

US Navy zamierza przeprowadzić próbne strzelania kierowanych pocisków rakietowych AGM-114L Longbow Hellfire z okrętów klasy Littoral Combat Ship.

Problemem w integracji AGM-114 Hellfire z okrętami klasy LCS może być wybór odpowiedniej wyrzutni. Przykładem mogą służyć Norwegowie, którzy przeprowadzili w przeszłości próby ogniowe przy użyciu wyrzutni w postaci zmodyfikowanych zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia Protector, zamontowanych na pokładach łodzi patrolowych CB 90 / Zdjęcie: US Navy

AGM-114L Longbow Hellfire rozpatrywane są przez US Navy jako jedna z opcji wzmocnienia uzbrojenia przenoszonego przez okręty klasy LCS, obu typów, Freedom i Independence. W zeszłym roku producent pocisków, Lockheed Martin, przeprowadził lądowe próby ogniowe pocisków na terenie Eglin Air Force Base na Florydzie.

Zapowiedziane na ten rok próby ogniowe Hellfire zostaną zrealizowane z pokładu któregoś z LCS przyjętych już do służby (USS Coronado w służbie, 2014-04-08). W grę będzie wchodziło najprawdopodobniej odpalenie pocisków z jednostek reprezentujących oba typy LCS.

Próba integracji kpr AGM-114 Hellfire z okrętami klasy LCS to kolejne przedsięwzięcie US Navy, zmierzające do podniesienia ich potencjału bojowego (Zlecenie na kolejne LCS, 2014-03-11). Ich celem jest zmiana sposobu postrzegania jednostek przez Departament Obrony USA. Niska ocena wartości operacyjnej, połączona z polityką cięć wydatków obronnych państwa, zmusiła cywilne kierownictwo amerykańskich sił zbrojnych do okrojenia programu Littoral Combat Ship z 52 do 32 okrętów (Hagel redukuje LCS, 2014-02-25).

Co ciekawe, US Navy otrzymała zadanie opracowania planów ewentualnego zagospodarowania środków finansowych, pierwotnie przeznaczanych na brakujące 20 LCS, tak by w ich miejsce zbudować i wprowadzić do służby okręty innego typu. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest powrót do pomysłu budowy wszystkich 52 LCS, jednak ze zmodyfikowanym wyposażeniem pokładowym, a także przenoszonym uzbrojeniem.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.