Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

300 nowych BTR-82

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 15 listopada 2014

Trzysta nowych transporterów opancerzonych BTR-82A i BTR-82AM 8x8 trafiło do uzbrojenia rosyjskiej 2. Armii Polowej. Zastąpią w służbie wyeksploatowane BTR-70 i BTR-80.

Rosjanie szacują, że uzbrojenie BTR-82A jest dwukrotnie bardziej skuteczne od BTR-80A. Sam pojazd ma znacząco polepszoną ergonomię stanowisk kierowcy i celowniczego. Wewnątrz zamontowano osłony przeciwodłamkowe i klimatyzację. BTR-82A charakteryzuje się większą dzielnością terenową oraz znacznie większą żywotnością

Należąca do Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji 2. Gwardyjska Armia Polowa z dowództwem w mieście Roszczinskij koło Samary przyjęła do wyposażenia trzysta kolejnych kołowych transporterów opancerzonych BTR-82A i BTR-82AM (Rosja testuje BTR-82AM, 2013-04-15). Ich dostawa jest efektem umowy podpisanej wcześniej przez ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej (Plan zakupów FR na 2011, 2011-03-19).

Jest to kolejna transza BTR-82A/AM, które trafiły do 2. Armii. Pierwsze 30 pojazdów tego typu przyjęto na stan wchodzącej w jej skład 105. Brygady Materiałowo-Technicznej 10 lipca 2014. Do końca września inne pododdziały 2. Armii Polowej otrzymały dalsze 100 nowych transporterów opancerzonych.

Załogi nowych BTR-82A/AM kompletowane są z żołnierzy w pełni kontraktowych. Każdy z nich w trakcie letniego okresu nauki przeszedł 240-godzinny kurs przygotowawczy. Podczas treningu załogi oddały do celów ćwiczebnych ponad 320 tys. strzałów z 30-mm armat automatycznych 2A72 i 900 tys. strzałów z 7,62-mm czołgowych karabinów maszynowych PKTM.

Do czasu przybycia nowego sprzętu, strzelcy przeprowadzili modernizację i remonty stanowisk postojowych wozów. Wszystkie transportery będą parkowały w krytych pomieszczeniach, co pozwoli na ich łatwiejszą eksploatację oraz obsługę techniczną.

BTR-82A to głęboko zmodernizowana odmiana BTR-80/80A, testowana od 2008, przyjęta do uzbrojenia w 2013. Pojazd jest wyposażony w mocniejszą jednostkę napędową, 300-konny silnik wysokoprężny KamAZ 740.14-300, nową skrzynię biegów i zawieszenie, zwiększające dzielność terenową. Uzbrojenie stanowi 30-mm armata 2A72 i 7,62-mm karabin maszynowy PKTM umieszczone w wieży, której celowniczy ma do dyspozycji stabilizowane w obu płaszczyznach urządzenie celownicze TKN-4GA z układem śledzenia celu, w którego skład wchodzi celownik dzienny, nocny (noktowizyjny) i dalmierz laserowy. Dowódca pojazdu korzysta z celownika TKN-AI z kanałem dziennym, nocnym i laserowym podświelaczem celu. Transporter wyposażono w nowszą radiostację, jak też system nawigacji satelitarnej GLONASS.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.