Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Śmigłowcowa dyplomacja Indii

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 25 listopada 2014

Indie przekazały dziś Nepalowi śmigłowiec wielozadaniowy ALH Dhruv Mk 3.

Przekazywanie sojusznikom różnych typów uzbrojenia za darmo lub ich sprzedaż po bardzo preferencyjnych cenach jest stałą praktyką władz Indii. New Delhi liczy na zacieśnianie w ten sposób więzów politycznych z obdarowywanym państwem oraz rozszerzenie zakresu współpracy wojskowej / Zdjęcie: HAL

Przy okazji rozpoczynającego się w środę 18. szczytu Południowoazjatyckiego Zgromadzenia Współpracy Regionalnej (SAARC), premier Indii, Narendra Modi, przekazał dziś Nepalowi śmigłowiec wielozadaniowy ALH Dhruv Mk 3. Wiropłat zostanie podporządkowany lotnictwu wojsk lądowych odbiorcy. Będzie używany przede wszystkim do transportu żołnierzy i zaopatrzenia. W razie potrzeby może też służyć pomocą podczas akcji poszukiwawczo - ratowniczych (SAR).

Co ciekawe, latem władze Nepalu negocjowały z koncernem Hindustan Aeronautics Limited (HAL) zakup 2 ALH Dhruv, najprawdopodobniej w wersji Mk 3, z silnikiem Shakti, zmodernizowaną awioniką i nowymi urządzeniami samoobrony. Mimo bardzo preferencyjnych warunków cenowych, Katmandu nie zdecydowało się ostatecznie na pozyskanie tych wiropłatów. Wówczas New Delhi podjęło decyzję o przekazaniu Nepalczykom jednego śmigłowca za darmo, w ramach umowy międzyrządowej.

Wojska lądowe Nepalu użytkują już co najmniej 2 ALH Dhruv, pozyskane w ramach porozumienia z 2004. Nepalczycy byli pierwszym importerem indyjskich śmigłowców. Katmandu chwali ich sprawność techniczną i wysoki potencjał operacyjny, ocenione w wyniku dotychczasowej eksploatacji.

Warto przypomnieć, że latem Dhruv Mk 3 wojsk lotniczych Indii rozbił się na północy kraju. Zginęło siedem osób. Loty wiropłatów wznowiono dopiero po zakończeniu dochodzenia, które wykazało, że przyczyną wypadku była najprawdopodobniej awaria układu sterowania lotem. Winą za lipcową katastrofę obarczono personel obsługowy bazy, na terenie której stacjonował rozbity wiropłat (Dhruvy wznawiają loty, 2014-08-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.