Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Śmigłowcowa dyplomacja Indii

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 25 listopada 2014

Indie przekazały dziś Nepalowi śmigłowiec wielozadaniowy ALH Dhruv Mk 3.

Przekazywanie sojusznikom różnych typów uzbrojenia za darmo lub ich sprzedaż po bardzo preferencyjnych cenach jest stałą praktyką władz Indii. New Delhi liczy na zacieśnianie w ten sposób więzów politycznych z obdarowywanym państwem oraz rozszerzenie zakresu współpracy wojskowej / Zdjęcie: HAL

Przy okazji rozpoczynającego się w środę 18. szczytu Południowoazjatyckiego Zgromadzenia Współpracy Regionalnej (SAARC), premier Indii, Narendra Modi, przekazał dziś Nepalowi śmigłowiec wielozadaniowy ALH Dhruv Mk 3. Wiropłat zostanie podporządkowany lotnictwu wojsk lądowych odbiorcy. Będzie używany przede wszystkim do transportu żołnierzy i zaopatrzenia. W razie potrzeby może też służyć pomocą podczas akcji poszukiwawczo - ratowniczych (SAR).

Co ciekawe, latem władze Nepalu negocjowały z koncernem Hindustan Aeronautics Limited (HAL) zakup 2 ALH Dhruv, najprawdopodobniej w wersji Mk 3, z silnikiem Shakti, zmodernizowaną awioniką i nowymi urządzeniami samoobrony. Mimo bardzo preferencyjnych warunków cenowych, Katmandu nie zdecydowało się ostatecznie na pozyskanie tych wiropłatów. Wówczas New Delhi podjęło decyzję o przekazaniu Nepalczykom jednego śmigłowca za darmo, w ramach umowy międzyrządowej.

Wojska lądowe Nepalu użytkują już co najmniej 2 ALH Dhruv, pozyskane w ramach porozumienia z 2004. Nepalczycy byli pierwszym importerem indyjskich śmigłowców. Katmandu chwali ich sprawność techniczną i wysoki potencjał operacyjny, ocenione w wyniku dotychczasowej eksploatacji.

Warto przypomnieć, że latem Dhruv Mk 3 wojsk lotniczych Indii rozbił się na północy kraju. Zginęło siedem osób. Loty wiropłatów wznowiono dopiero po zakończeniu dochodzenia, które wykazało, że przyczyną wypadku była najprawdopodobniej awaria układu sterowania lotem. Winą za lipcową katastrofę obarczono personel obsługowy bazy, na terenie której stacjonował rozbity wiropłat (Dhruvy wznawiają loty, 2014-08-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.