Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Atak na Camp Bastion

Strategia i polityka, 01 grudnia 2014

Od czwartku afgańskie siły bezpieczeństwa odpierały ataki islamistów próbujących przedostać się na teren bazy Camp Bastion na południu kraju.

Trwające od czwartku oblężenie Camp Bastion było jednym z najpoważniejszych tego typu incydentów w br. Przejmujące odpowiedzialność za bezpieczeństwo kraju afgańskie siły zbrojne i policyjne stają się z wolna głównym celem ataków islamistów. Tylko w 2014 siły rządowe straciły już ponad 4600 ludzi, zabitych lub rannych w wyniku bezpośrednich starć z talibami i innymi grupami islamistycznymi lub wskutek zamachów bombowych / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Grupa ponad 30 bojowników zaatakowała Camp Bastion czwartkowej nocy. Napastnicy, uzbrojeni w karabiny maszynowe i pasy szahida, wdarli się do bazy i zajęli część jej budynków, kontynuując walkę ze stawiającymi im opór siłami afgańskimi. Według informacji przekazywanych przez przedstawicieli ministerstwa obrony Afganistanu, w trwających do niedzieli walkach życie straciło co najmniej 5 żołnierzy sił rządowych oraz 27 talibów.

Warto podkreślić, że tym razem opór napastnikom stawiały jedynie afgańskie siły bezpieczeństwa, które 26 października przejęły kontrolę nad Camp Bastion z rąk wojsk misji ISAF. Nie wiadomo do jakich zniszczeń doprowadzili atakujący. Z informacji zamieszczanych w mediach społecznościowych przez samych talibów wynika, że udało im się uszkodzić spore ilości sprzętu wojskowego, w tym pojazdy opancerzone oraz statki powietrzne. Dane te są jednak trudne do zweryfikowania.

Opisywany atak na Camp Bastion nie był pierwszym tego typu zdarzeniem w historii. Do najpoważniejszego incydentu doszło we wrześniu 2012. Grupa kilkunastu bojowników, przebranych w amerykańskie mundury wojskowe, przedostała się na teren bazy i zdołała zniszczyć 6 samolotów AV-8B Harrier, uszkadzając kolejne dwa. Zarządzone przez brytyjski parlament śledztwo, wykazało krytyczne braki w systemie obrony bazy, które ułatwiły napastnikom przedostanie się do jej środka. W chwili ataku połowa wieżyczek strażniczych pozostawała nieobsadzona (Druzgocący raport o ataku na Camp Bastion, 2014-04-16).

Wraz ze zbliżającym się końcem misji ISAF, afgańskie siły bezpieczeństwa przejmą pełną odpowiedzialność za ochronę kraju. Większość wojsk wielonarodowej koalicji wycofano już z Afganistanu. Pozostałe na miejscu kontyngenty ograniczają się z kolei jedynie do szkolenia i dozbrajania Afgańczyków. Od przyszłego roku zadania te będą wykonywane w ramach liczącej 12 tys. żołnierzy misji Resolute Support (Niemiecki kontyngent w Afganistanie po 2014, 2014-11-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.