Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dunford o USA w Afganistanie po 2014

Strategia i polityka, 05 czerwca 2014

Głównodowodzący sił misji ISAF w Afganistanie, generał Joseph F. Dunford, określił zadania amerykańskich wojsk stacjonujących w tym państwie po 2014.

Głównym zadaniem zachodnich wojsk w Afganistanie po 2014 będzie szkolenie miejscowych sił bezpieczeństwa oraz doradzanie władzom w Kabulu w takich kwestiach, jak rozwój sprzętowy poszczególnych rodzajów sił zbrojnych, planowanie wydatków budżetowych oraz odpowiednia eksploatacja pozostającego do ich dyspozycji uzbrojenia / Zdjęcie: US Army

Wraz z końcem 2014, wygaśnie mandat misji ISAF. Większość spośród obecnych w Afganistanie 50 tys. żołnierzy państw zachodnich zostanie odesłana z powrotem do domu. Na miejscu przez pewien czas pozostanie mały, około 12-tysięczny kontyngent, wystawiony przede wszystkim przez USA (około 10 tys.), a także m.in. Niemcy, Turcję i Włochy.

Dunford szacuje, że wraz z końcem br., w Afganistanie pozostanie 9800 amerykańskich żołnierzy. Zostaną oni rozlokowani na południu i wschodzie. Włosi będą z kolei stacjonować na zachodzie, Niemcy na północy, a Turcy w rejonie Kabulu.

Głównym zadaniem amerykańskiego kontyngentu po 2014 będzie dalsza pomoc w szkoleniu członków afgańskich sił bezpieczeństwa oraz koordynowanie dostaw przekazywanego im uzbrojenia i wyposażenia wojskowego (Najbardziej kłopotliwy kontrakt Pentagonu, 2014-06-03). W ostatnich wypowiedziach, gen. Dunford zwraca jednak uwagę na to, że 1800 amerykańskich wojskowych będzie aktywnie włączało się w działania antyterrorystyczne, współpracując z Afgańczykami.

Wielkość amerykańskiego kontyngentu będzie z czasem maleć, by w 2016 liczona była już nie w tysiącach a setkach żołnierzy. USA dalej będą angażowały się jednak w program wzmacniania afgańskich sił zbrojnych, których liczebność szacowana jest obecnie na 352 tys. ludzi. Waszyngton liczy też na pomoc finansową ze strony innych państw misji ISAF, w tym tych, które wycofały już swoje wojska z Afganistanu, takich jak Kanada (Kanadyjczycy wyszli z Afganistanu, 2014-03-20), czy Dania (Dania wyszła z Afganistanu, 2014-05-22). Ottawa zadeklarowała już, że w latach 2015-2017 przeznaczy na ten cel 330 mln USD (995,9 mln zł).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.