Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kanadyjczycy wyszli z Afganistanu

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 20 marca 2014

Wraz z powrotem ostatnich żołnierzy do kraju, Kanada kończy swoją obecność wojskową w Afganistanie. Misja ISAF była przykładem największego zaangażowania wojskowego tego państwa poza własnymi granicami od czasu II wojny światowej.

Przez ponad 12 lat zaangażowania wojskowego w Afganistanie, w ramach misji ISAF służyło przeszło 40 tys. kanadyjskich żołnierzy, a 158 z nich straciło życie. Ottawa zadecydowała, że 9 maja będzie dniem upamiętniającym wszystkich wojskowych służących w Afganistanie / Zdjęcie: ISAF

Lądowanie w Ottawie we wtorek ostatniej grupy 93 żołnierzy ostatecznie zakończyło kanadyjską misję wojskową w Afganistanie. Do jej oficjalnego zamknięcia doszło równo przed tygodniem w Kabulu (Kanadyjczycy w Afganistanie do 2011, 2009-02-11).

Przez ponad 12 lat kanadyjskiej obecności w Afganistanie, w ramach misji ISAF służyło ponad 40 tys. Kanadyjczyków. Około 25% z nich przez co najmniej 2 zmiany. W tym czasie śmierć poniosło 158 żołnierzy, dyplomata, dziennikarz oraz 2 pracowników kontraktowych.

Przez większą część pobytu w Afganistanie, Kanadyjczycy koncentrowali się na działaniach bojowych oraz misjach szkoleniowych i odbudowie infrastruktury na terenie południowej prowincji Kandahar w ramach Zespołu Odbudowy Prowinicji (PRT), którym przez jakiś czas dowodzili. Wspierali w tych działaniach żołnierzy państw sojuszniczych, w tym m.in. Brytyjczyków przygotowujących się do opuszczenia tego państwa wraz z końcem 2014 (Brytyjczycy redukują liczbę baz w Afganistanie, 2014-03-17; Szybkie wycofywanie Brytyjczyków z Afganistanu, 2012-12-20).

Od 2011, kanadyjski kontyngent stopniowo ograniczał swoje zaangażowanie w działania bojowe, skupiając się bardziej na szkoleniu członków afgańskich sił zbrojnych i służb policyjnych oraz na dalszej rozbudowie infrastruktury. Budowa sieci połączeń drogowych w znacznym stopniu przyczyniła się do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, a tym samym do zwiększenia wpływów budżetowych miejscowych władz.

Wraz z wycofaniem żołnierzy z Afganistanu, Kanadyjczycy nie kończą swojego zaangażowania w stabilizację i odbudowę tego państwa. Zgodnie z deklaracjami ogłoszonymi podczas szczytu NATO w Chicago w 2012, w latach 2015-2017 Ottawa przeznaczy 330 mln USD (995,9 mln zł) na dalszą rozbudowę i dozbrajanie afgańskich sił zbrojnych oraz kolejne 227 mln USD (685 mln zł) na pomoc infrastrukturalną.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.