Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zgoda na Resolute Support

Strategia i polityka, 03 grudnia 2014

Ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich NATO zatwierdzili wczoraj ustanowienie od 1 stycznia 2015 nowej misji pomocowej Sojuszu w Afganistanie, Resolute Support.

Przejmujące odpowiedzialność za bezpieczeństwo kraju afgańskie siły zbrojne i policyjne stają się z wolna głównym celem ataków islamistów. Tylko w br. siły rządowe straciły już ponad 4600 ludzi, zabitych lub rannych. Nowa, zatwierdzona wczoraj w Brukseli, misja pomocowa NATO ma pozwolić na lepsze przygotowanie Afgańczyków do czekających ich wyzwań / Zdjęcie: NATO

Podczas wczorajszego spotkania w Brukseli przedstawicieli państw Sojuszu Północnoatlantyckiego z władzami Afganistanu, w tym wybranym w letnich wyborach prezydentem Aszrafem Ghanim, zatwierdzono powstanie nowej inicjatywy pomocowej dla Kabulu. Dzień po zakończeniu misji ISAF, 31 grudnia 2014, NATO uruchomi wraz z państwami sojuszniczymi nową inicjatywę, Resolute Support, której głównym celem będzie kontynuacja szkolenia afgańskich sił bezpieczeństwa oraz nadzór nad ich dozbrajaniem w przekazywane przez Zachód uzbrojenie i wyposażenie wojskowe.

Nowa misja będzie liczyła 12-12,5 tys. żołnierzy. Większość kontyngentu, bo około 8000 personelu, wystawią USA, które zamierzają jednak z czasem zmniejszać swój udział w całym przedsięwzięciu. Odpowiednio duży wkład w nową inicjatywę będą miały państwa europejskie, w tym Niemcy i Włochy (Niemiecki kontyngent w Afganistanie po 2014, 2014-11-19). Dowództwo Resolute Support zostanie rozlokowane w Kabulu. Wojskowi mają też stacjonować w Mazar-i Szarif, Heracie, Kandaharze i Laghman.

W powszechnej ocenie państw Sojuszu kontynuacja programów szkoleniowych sił zbrojnych i policji Afganistanu jest niezbędna. Zwłaszcza w chwili oficjalnego końca operacji wojskowych prowadzonych przez wojska misji ISAF oraz utrzymującego się zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa ze strony islamistów. Siły bezpieczeństwa Afganistanu, które de facto przejęły już pełną odpowiedzialność za ochronę kraju, narażone są na ciągłe ataki ze strony talibów, którzy biorą za cel afgańskie patrole wojskowe, posterunki kontrolne i bazy, o czym pod koniec zeszłego tygodnia przekonali się żołnierze stacjonujący w obleganej przez trzy dni Camp Bastion (Atak na Camp Bastion, 2014-12-01).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.