Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IAR-99 TD – nowy rumuński samolot szkolny

Lotnictwo wojskowe, 07 lutego 2015

Rumuńska Avioane Craiova na bazie samolotu IAR-99 Soim opracowała projekt IAR-99TD. Jego prototyp ma być gotowy do lotu w przyszłym roku.

Model przyszłego IAR-99 TD. W nosowej części kadłuba widoczna antena fazowana radiolokatora (prawdopodobnie Selex Vixen 500), którego użycie może oznaczać poważny wzrost możliwości samolotu. Ale, podobnie jak wykorzystanie silnika Honeywell F124-GA-100, znacznie podniesie koszty modernizacji. Wątpliwe, by rumuńskie wojska lotnicze było na nią stać, a eksport wydaje się zupełnie niemożliwy / Zdjęcie: aviatiamagazin

Rumunia realizuje długofalowy program budowy samolotu szkolno-treningowego nowej generacji. Jego projekt powstaje na bazie IAR-99 Soim. Samolot generacji 4,5 otrzymał nazwę IAR-99 TD (Technology Demonstrator).

Prototyp nowego samolotu jest budowany poprzez modernizację IAR-99 nr 7003. Powstaje w Avioane Craiova. Ma być gotowy do oblotu w 2016. Samolot będzie prawdopodobnie napędzany silnikiem Honeywell F124-GA-100.

IAR-99 w pierwotnej wersji powstał do zastąpienia czeskich L-29 Delfin i L-39 Albatros (Farnborough 2014: Nowa wersja Albatrosa , 2014-07-18), które stanowiły podstawę floty odrzutowych samolotów szkolno-treningowych rumuńskiego lotnictwa wojskowego. Pod koniec lat 1980. wyprodukowano ponad 20 maszyn tego typu. Część z nich była później modernizowana. Dwa, numer 7003 i 708, są używane przez Avioane Craiova jako samoloty demonstracyjne.

Informacje o IAR-99 TD pojawiają się już od pewnego czasu. W Rumunii program jest krytykowany, jako nieracjonalny ekonomicznie. Rynek odrzutowych samolotów szkolno-treningowych jest uważany za bardzo trudny, a wielu specjalistów uważa, że używanie samolotów tego typu jako przejściowych w dobie zaawansowanych symulatorów jest nieracjonalne. Jako przykład nieudanego ekonomicznie podobnego programu podawany jest czeski Aero Vodochody L-159 ALCA (L-159 sprzedane Amerykanom, 2014-01-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.