Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IMDEX Asia 2015: Typhoon MLS-NLOS dla Azji

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 21 maja 2015

Izraelski Rafael Advanced Defense Systems zaprezentował na IMDEX Asia model zsmu Typhoon MLS z wyrzutnią pocisków Spike NLOS.

Rafael stara się zainteresować potencjalnych klientów w Azji Południowo-Wschodniej zakupem systemu Typhoon wyposażonych w wyrzutnie pocisków Spike NLOS. Zestaw ma stanowić idealną odpowiedź na problem piractwa morskiego i terroryzmu, z którym boryka się wiele państw regionu / Zdjęcie: Michał Jarocki

Na IMDEX Asia zaprezentowano model modułu ogniowego Typhoon MLS wyposażonego w osiem wyrzutni pocisków Spike NLOS o zasięgu do 25 km (Spike NLOS dla Kolumbii, 2013-04-30; Spike NLOS dla Korei Płd., 2011-09-07; Eurosatory 2010: Bateria Spike NLOS debiutuje w Paryżu, 2010-06-15). System pozwala na atakowanie kilku celów jednocześnie, w tym obiektów znajdujących się poza zasięgiem pokładowych urządzeń obserwacji. Operator może też kilkukrotnie zmienić obrany uprzednio cel, już po odpaleniu pocisku. Dane przekazywane są za pomocą kanału łączności radiowej.

Typhoon MLS-NLOS wyposażono w głowicę optoelektroniczną z kamerami pracującymi w paśmie światła widzialnego i podczerwieni. Operator może korzystać też z pomocy pokładowych zestawów obserwacji i analizy otoczenia. Ponadto, po włączeniu modułu w sieciocentryczny system pola walki, możliwe jest również wykorzystanie danych obserwacyjnych zebranych przez sojusznicze jednostki.

W pierwszej fazie lotu pocisk porusza się po zaprogramowanej trasie. Następnie, kierowany jest za pomocą danych uzyskanych z zabudowanej optoelektronicznej głowicy. Operator systemu może w każdej chwili uruchomić mechanizm autodestrukcji pocisku, jeżeli uzna, że cel został błędnie obrany lub przestał już stanowić zagrożenie.

Producent sugeruje, że Spike NLOS może również służyć do obserwacji pola walki lub też szacowania zniszczeń dokonanych przy użyciu innych systemów bojowych. Oferowany przez Rafaela moduł ogniowy może być użyty zarówno do działań ofensywnych, w tym niszczenia nieprzyjacielskich okrętów nawodnych lub infrastruktury brzegowej, oraz jako uzbrojenie defensywne, skuteczne przede wszystkim przeciwko szybko poruszającym się łodziom motorowym wypełnionym materiałem wybuchowym. Alternatywą jest też użycie systemu do ochrony strategicznej infrastruktury, w tym platform wydobywczych.

Producent dodał, że wysoki potencjał operacyjny systemu potwierdziły doświadczenia nabyte przez jego dotychczasowych użytkowników. Rafael tradycyjnie odmówił podania informacji, kim są nabywcy Typhoon MLS-NLOS. Poinformowano jedynie, że są to państwa zmagające się z zagrożeniem asymetrycznym w postaci piratów morskich i terrorystów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra