Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwsze karabinki EF88 dla 1 RAR

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 27 czerwca 2015

Żołnierze 1. batalionu 3. brygady pułku Royal Australian (1 RAR) jako pierwsi w australijskich siłach zbrojnych otrzymali w czerwcu nowe 5,56-mm karabinki automatyczne Thales Australia EF88.

Podczas wcześniejszych testów serii wdrożeniowej 5,56-mm karabinków Thales Australia EF88 żołnierze chwalili sobie nową konstrukcję strzelecką, jako lżejszą, bardziej niezawodną oraz charakteryzująca się lepszą funkcjonalnością i ergonomią. EF88 górował nad dotychczas używanym F88 celnością na większych dystansach oraz lepszym wyważeniem / Zdjęcie: Australian Army

Dowództwo armii australijskiej zdecydowało, że 1. batalion Royal Australian Regiment będzie pierwszą jednostką, w której – w ramach Projektu LAND 125-3C – dotychczas używane 5,56-mm karabinki F88SA2 (zmodyfikowana, licencyjna odmiana austriackiego Steyra AUG A1) zostaną zastąpione przez nowe EF88 (Enhanced F88) opracowane przez Thales Australia (Stulecie fabryki broni w Lithgow, 2012-11-17).

Doświadczenia z użytkowania pierwszej serii 1,5 tys. karabinków (z 30 tys. planowanych do zakupu w ramach Projektu LAND 125-3C) przez żołnierzy 1 RAR (stacjonujących w koszarach Lavarack w Townsville w stanie Queensland), mają wpłynąć na proces pełnego wprowadzenia nowej broni strzeleckiej i jej dodatkowego wyposażenia do służby, co planowane jest na 2016. W pierwszej kolejności karabinki EF88 zostaną wykorzystane podczas szkolenia kompanii wsparcia. Następnie będą używane podczas treningów walki w dżungli w Jungle Training Wing w Tully, a później trafią z żołnierzami 1. Batalionu na ćwiczenia Wantok Warrior odbywające się na Papui-Nowej Gwinei.

Karabinki przydzielane do 1 RAR będą wyposażone w zestaw celowników dziennych w postaci lunetki oraz kolimatora, chwyt przedni, oświetlenie, celowniki termowizyjne oraz – w przypadku grenadierów – w podwieszany 40-mm granatnik Steyr-Mannlicher SL40 (Thales wybrał granatnik SL40 do karabinka EF88, 2014-01-27).

Karabinek EF88 to bardzo daleka modyfikacja Steyra AUG. Nowa konstrukcja ma, w porównaniu z F88SA2, zmniejszoną masę z 4,8 kg do 3,62 kg. Zmieniono komorę zamkową, wprowadzając grzbietową, długą szynę montażową, szyny boczne i dolną. Przekonstruowano mechanizm spustowo-uderzeniowy, w którym często występowały zacięcia, gdy prowadzono ogień z podwieszonego granatnika. Pojawiła się lżejsza, niewymienna, wzdłużnie żłobkowana, samonośna lufa z ulepszonym regulatorem oraz składana rękojeść napinania. Dodano blokadę zespołu ruchomego w tylnym położeniu oraz jej zatrzask, co przyśpiesza wymianę magazynka.

W karabinku EF88 zmodyfikowano plastykowy płaszcz komory zamkowej, wprowadzając występ pełniący rolę poduszki policzkowej. Poprawiono kształt okna wyrzutowego łusek, co ułatwia ich ekstrakcję. Zmieniono kształt stopki, jak też osłony dłoni, przez co może ona lepiej pełnić rolę chwytu przedniego. Jednocześnie kabłąk został dostosowany do szybkiego montażu granatnika podwieszanego, którego język spustowy wsuwany jest przez pionowy otwór. Strzelec może go dzięki temu obsługiwać nie zdejmując dłoni z chwytu pistoletowego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.