Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przerwany lot R-22

Lotnictwo cywilne, 29 lipca 2015

Samotny lot dookoła świata, jaki wykonywał Siergiej Ananow na pokładzie śmigłowca R-22 zakończył się niepowodzeniem.

Siergiej Ananow w kabinie R-22 nad terytorium Kanady / Zdjęcie: Solo Around the World

Po 6 tygodniach lotu dookoła świata, wykonywanego samotnie w kabinie śmigłowca Robinson R-22, Rosjanin Siergiej Ananow musiał zrezygnować z jego kontynuowania (Samotnie R-22 dookoła świata, 2015-06-22). Powodem była awaria wiropłata.

Po zatankowaniu paliwa w Iqaluit w Kanadzie, Rosjanin wystartował w kierunku Grenlandii. Jego portem docelowym była miejscowość Nuuk. Niestety, 25 lipca o 15:20 czasu miejscowego łączność z Ananowem została utracona. Na jego poszukiwania natychmiast wyruszyły kanadyjskie służby ratownicze. W powietrze poderwano parę Herculesów i śmigłowiec CH-149 Cormorant.

27 lipca nad ranem Rosjanin został odnaleziony cały i zdrowy, na dryfującej krze, ok. 380 km na wschód od Iqualuit. Jak się okazało, w pewnym momencie, z nieznanej przyczyny, Ananow utracił możliwość sterowania śmigłowcem. Pilot próbował lądować awaryjnie na lodzie, ale ostatecznie R-22 ześlizgnął się do wody i zatonął w ciągu kilkudziesięciu sekund. W jego kabinie znajdowały się dokumenty potwierdzające przebieg samotnego lotu dookoła świata i większość zapasów.

Ananow spędził kilkadziesiąt godzin na dryfującej krze, zmagając się z zimnem i brakiem pożywienia. W pewnym momencie musiał też odstraszyć niedźwiedzie polarne, które wykazały nim nadmierne zainteresowanie. W poniedziałek rano załoga statku ratowniczego kanadyjskiej straży wybrzeża Pierre Radisson dostrzegła czerwoną flarę – ostatnią, którą odpalił Rosjanin, a następnie podjęła go na pokład.

W trakcie samotnego przelotu Ananow pokonał ok. 33 900 km. Łączny czas lotu wyniósł 243 h 15 min. Po dopełnieniu wszelkich formalności i uzyskaniu nowego paszportu Rosjanin zamierza wrócić do kraju i przejść proces rekonwalescencji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.