Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Przerwany lot R-22

Lotnictwo cywilne, 29 lipca 2015

Samotny lot dookoła świata, jaki wykonywał Siergiej Ananow na pokładzie śmigłowca R-22 zakończył się niepowodzeniem.

Siergiej Ananow w kabinie R-22 nad terytorium Kanady / Zdjęcie: Solo Around the World

Po 6 tygodniach lotu dookoła świata, wykonywanego samotnie w kabinie śmigłowca Robinson R-22, Rosjanin Siergiej Ananow musiał zrezygnować z jego kontynuowania (Samotnie R-22 dookoła świata, 2015-06-22). Powodem była awaria wiropłata.

Po zatankowaniu paliwa w Iqaluit w Kanadzie, Rosjanin wystartował w kierunku Grenlandii. Jego portem docelowym była miejscowość Nuuk. Niestety, 25 lipca o 15:20 czasu miejscowego łączność z Ananowem została utracona. Na jego poszukiwania natychmiast wyruszyły kanadyjskie służby ratownicze. W powietrze poderwano parę Herculesów i śmigłowiec CH-149 Cormorant.

27 lipca nad ranem Rosjanin został odnaleziony cały i zdrowy, na dryfującej krze, ok. 380 km na wschód od Iqualuit. Jak się okazało, w pewnym momencie, z nieznanej przyczyny, Ananow utracił możliwość sterowania śmigłowcem. Pilot próbował lądować awaryjnie na lodzie, ale ostatecznie R-22 ześlizgnął się do wody i zatonął w ciągu kilkudziesięciu sekund. W jego kabinie znajdowały się dokumenty potwierdzające przebieg samotnego lotu dookoła świata i większość zapasów.

Ananow spędził kilkadziesiąt godzin na dryfującej krze, zmagając się z zimnem i brakiem pożywienia. W pewnym momencie musiał też odstraszyć niedźwiedzie polarne, które wykazały nim nadmierne zainteresowanie. W poniedziałek rano załoga statku ratowniczego kanadyjskiej straży wybrzeża Pierre Radisson dostrzegła czerwoną flarę – ostatnią, którą odpalił Rosjanin, a następnie podjęła go na pokład.

W trakcie samotnego przelotu Ananow pokonał ok. 33 900 km. Łączny czas lotu wyniósł 243 h 15 min. Po dopełnieniu wszelkich formalności i uzyskaniu nowego paszportu Rosjanin zamierza wrócić do kraju i przejść proces rekonwalescencji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra