Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Części do wieży Hitfist-30P za 160 mln zł

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 18 października 2015

4. Regionalna Baza Logistyczna podpisała z konsorcjum PGZ i Rosomak ramową 4-letnią umowę na dostawę części zamiennych do systemu wieżowego Hitfist-30P.

Wojsko Polskie odebrało w latach 2003-2013 blisko 670 pojazdów Rosomak 8x8 (lokalne oznaczenie fińskiego Patria AMV XC-360P) z czego 359 w odmianie kołowego bojowego wozu piechoty M1/M1M z włoską wieżą Oto Melara Hitfist-30P. Na zdjęciu kołowy bojowy wóz piechoty Rosomak M1 podczas ćwiczeń Dragon 15 / Zdjęcie: DORSZ/MON

Pierwszy przetarg na dostawę części zamiennych do wieży Oto Melara Hitfist-30P, będącej elementem kołowego bojowego wozu piechoty Rosomak M1/M1M, został ogłoszony w lutym 2015. Wówczas anulowano go, gdyż nie złożono żadnej oferty niepodlegającej odrzuceniu (320 mln na części do Rosomaka, 2015-06-23).

Drugie postępowanie rozpoczęło się 1 lipca i realizowane było w trybie przetargu ograniczonego w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa. Tym razem zdecydowano się przyjąć ofertę konsorcjum, składającego się z Polskiej Grupy Zbrojeniowej jako lidera i spółki akcyjnej Rosomak jako członka. Całkowita wielkość zamówienia na części do wieży – nie obejmujące jednak komponentów związanych z systemem celowniczym, ani uzbrojeniem, bowiem te podlegały osobnemu postępowaniu – ma w latach 2015-2018 wynosić 160 mln zł.

W ramach obowiązywania pierwszej umowy na dostawy pojazdów Rosomak (Patria AMV XC-360P 8x8) w latach 2003-2013, Wojsko Polskie kupiło 667 tych wozów. Z tej liczby 359 zostało zamówionych w odmianie kołowego bojowego wozu piechoty M1/M1M z wieżą Oto Melara Hitfist-30P, produkowanej – podobnie jak pojazdy – na licencji w Polsce (Hitfist z Siemianowic, 2013-10-17; Trzysetna wieża z Łabęd, 2012-11-30).

Około dwudziestu z 130 Rosomaków wysłanych na misję do Afganistanu zostało uszkodzonych, z czego 8 stracono bezpowrotnie. WP nie podaje, ile z nich stanowiły odmiany M1/M1M. Koszt systemu wieżowego Hitfist-30P stanowił, w ramach pierwszej umowy, 53% finalnej ceny kołowego bwp Rosomak.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.