Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Odbiór USS Gerald R. Ford

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 08 kwietnia 2016

Najprawdopodobniej we wrześniu US Navy odbierze pierwszy z serii atomowych lotniskowców typu Gerald R. Ford.

W marcu konstrukcja USS Gerald R. Ford była gotowa w 97%. Uważa się, że koszt budowy jednostki wyniesie ok. 12,8 mld USD (48,2 mld zł). Pierwotnie zakładano, że kwota ta będzie niższa o kilka mld USD. Wzrost kosztów, które w pewnym momencie szacowano nawet na ok. 15 mld USD i przekroczenie terminów, są wynikiem zastosowania przez NNS szeregu innowacyjnych rozwiązań technicznych, w tym katapulty elektromagnetycznej czy nowych i bardziej efektywnych urządzeń do hamowania lądujących samolotów / Zdjęcie: NNS

Członkowie senackiej komisji ds. sił zbrojnych zapoznali się z nowym harmonogramem prac nad atomowym lotniskowcem USS Gerald R. Ford (CVN 78), typu Gerald R. Ford. Według Seana J. Stackleya, zastępcy Sekratarza Marynarki Wojennej USA, latem rozpocznie się pierwszy etap testów morskich okrętu. Najprawdopodobniej w czerwcu lub lipcu jednostka wyjdzie w morze. Próby będą nadzorowane przez producenta, należącą do Huntington Ingalls Industries (HII) stocznię Newport News Shipbuilding (NNS) w Wirginii i US Navy.

Po zakończeniu testów okręt powróci do NNS, gdzie przejdzie ponowny przegląd. W tym czasie producent usunie też przynajmniej część usterek, wykrytych w trakcie prób. We wrześniu USS Gerald R. Ford ma zostać oficjalnie przekazany US Navy.

Marynarka wojenna USA podda okręt serii intensywnych prób morskich, które pozwolą na ocenę funkcjonowania najważniejszych systemów pokładowych i będą stanowiły początek przygotowań do przyjęcia jednostki do służby. Okręt powinien rozpocząć pierwszą misję bojową w 2021.

W raporcie przedłożonym komisji Senatu przedstawiono też harmonogram prac nad 2. z lotniskowców typu Gerald R. Ford, przyszłym USS John F. Kennedy (CVN 79, Stępka pod USS John F. Kennedy, 2015-08-23). Okręt zostanie zwodowany w 2020. Konstrukcja jednostki jest gotowa w 18%. Z kolei w 2018 rozpocznie się budowa 3. lotniskowca, przyszłego USS Enterprise (CVN 80).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.