Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wodowanie USS Gerald R. Ford jesienią

Marynarka wojenna, 08 maja 2013

Planowane na lipiec br. wodowanie najnowszego amerykańskiego lotniskowca, przyszłego USS Gerald R. Ford (CVN 78) zostało przełożone o kilka miesięcy. Według obecnych założeń ma do tego dojść w listopadzie.

Zgodnie z planami producenta okrętu, w chwili wodowania całość konstrukcji ma być ukończona w 70%. Ma to pozwolić na rozpoczęcie wstępnych testów oceniających jego funkcjonowanie i potencjał operacyjny. Na zdjęciu uroczystość montażu mostku na przyszłym USS Gerald R. Ford (CVN 78) / Zdjęcie: NNS

Powodem przesunięcia terminu wodowania okrętu są opóźnienia w procesie jego montażu. Warto dodać, że do chwili obecnej 96% struktury zostało już zmontowane (Postęp w pracach nad USS Gerald R. Ford, 2013-04-17). Producent jednostki, należąca do Huntington Ingalls Industries (HII) stocznia Newport News Shipbuilding (NNS), ma jednak problem z zamontowaniem pozostałych elementów konstrukcji, niezbędnych do przeprowadzenia procesu wodowania.

Powyższe opóźnienia to przede wszystkim wynik zmian konstrukcyjnych, wprowadzanych przez Waszyngton już w trakcie prac montażowych. Doprowadziły one m.in. do znacznego wzrostu kosztów powstania pierwszego lotniskowca nowego typu (15 mld USD i ciągnie rosną, 2012-02-22).

Zdaniem NNS oraz rzecznika prasowego US Navy Naval Sea Systems Command (NAVSEA), Chrisa Johnsona przesunięcie wodowania okrętu na listopad nie wpłynie na termin jego przekazania do służby. Dodajmy, że w ostatnich tygodniach zmieniono go z jesieni 2015, na 2. kwartał 2016.

Zgodnie z planem realizowane są natomiast prace koncepcyjne związane z montażem 2. atomowego lotniskowca typu Gerald R. Ford, przyszłego USS John F. Kennedy (CVN 79) (Budowa USS John F. Kennedy, 2013-03-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.