Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy uzbrojenia Ajaxa

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 13 kwietnia 2016

W Walii przeprowadzono pierwsze próby uzbrojenia nowych gąsienicowych wozów rozpoznawczych Ajax.

Prototyp gąsienicowego wozu rozpoznawczego Ajax podczas testów uzbrojenia / Zdjęcie: General Dynamics

Testy przeprowadzono na jednym z poligonów zlokalizowanych w centralnej Walii. Próby zorganizowały British Army (wojska lądowe W. Brytanii) we współpracy z General Dynamics UK i Lockheed Martin UK. Ich założeniem było dokonanie pierwszej oceny funkcjonowania uzbrojenia nowych gąsienicowych wozów rozpoznawczych Ajax.

W trakcie prób oddano serię strzałów z 40-mm armaty zasilanej amunicją teleskopową CTAS (Case Telescoped Armament System), a także sprzężonego z nią 7,62-mm km. Wyniki próby i analiza zgromadzonych w jej trakcie danych, pozwolą na przygotowanie prototypu nowego wozu rozpoznawczego do kolejnej serii testów, które odbędą się w nadchodzących miesiącach.

British Army pozyska 589 nowych pojazdów opancerzonych rodziny Ajax, zamówionych za 3,5 mld GBP (18,7 mld zł), w tym 245 w odmianie wozu rozpoznawczego, wyposażonego w 40-mm armaty CTAS. Uzbrojenie produkowane jest przez CTA International (CTAI) – spółkę joint venture, w której po 50% udziałów mają BAE Systems i Nexter Systems. Dostawy seryjnych dział już się rozpoczęły (Armata dla Ajaxa, 2016-03-22).

Nowe wozy opancerzone będą produkowane w zakładach General Dynamics UK, zlokalizowanych w Merthyr Tydfil, ok. 40 km na północ od Cardiff (Otwarto wytwórnię Ajaxów, 2016-03-08). Dostawy pojazdów przewidziano na lata 2017-2024.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.