Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Udany test indyjsko-izraelskiego MRSAM

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 03 lipca 2016

30 czerwca na poligonie Chandipur w stanie Orissa (Integrated Test Range – ITR, Launch Complex III) odbył się test Medium Range Surface Air Missile (MRSAM). Realizowali go specjaliści indyjskiej Defense Research and Development Organization (DRDO) przy wsparciu Israel Aerospace Industry (IAI). Kolejno wystrzelono dwa pociski. O 8:15 czasu lokalnego zestrzelony został symulowany pocisk samosterujący poruszający się nad Zatoką Bengalską. Kolejny pocisk, o 15:45, zniszczył samolot bezzałogowy.

Start pocisku MRSAM z wyrzutni na poligonie Chandipur / Zdjęcie: DRDO

Test, który odbywał się w warunkach zbliżonych do realnych bojowych, uznano za udany. Symulowane cele wlatywały w obszar chroniony przez radiolokatory dalekiego zasięgu, które je wykrywały i wskazywały systemowi naprowadzania pocisków wyrzutni MRSAM. Radiolokatory systemu kolejno naprowadziły pociski na cele, które zostały zniszczone.

MRSAM został opracowany na bazie izraelskiego, morskiego systemu obrony powietrznej Rafael Barak 8. Indie kupiły te systemy dla uzbrojenia ponad 20 okrętów swej marynarki wojennej (Indyjskie zakupy w Izraelu, 2016-02-13). W podstawowej wersji MRSAM ma zasięg równy ok. 70 km. DRDO przy wsparciu IAI pracuje też nad odmianą z pociskami o zasięgu zwiększonym do 150 km.

Radiolokator dla MRSAM opracowała izraelska Elta na bazie MF STAR (Multi Function Surveillance Track And Guidance Radar). Ze strony indyjskiej w programie budowy MRSAM bierze udział wiele przedsiębiorstw. Wśród nich są BEL (Bharat Electronics Ltd), L&T (Larsen & Toubro) i BDL (Bharat Dynamics Ltd) oraz podmioty z grupy Tata.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra