Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

INS Kolkata odpalił Brahmosa

Marynarka wojenna, 16 lutego 2015

Marynarka wojenna Indii przeprowadziła próbę ogniową pocisku manewrującego Brahmos odpalonego z pokładu niszczyciela rakietowego typu Kolkata, INS Kolkata (D63).

W sobotę przeprowadzono pierwszą próbę ogniową pocisku manewrującego Brahmos odpalonego z pionowej wyrzutni rakietowej niszczyciela typu Kolkata, INS Kolkata / Zdjęcie: MO Indii

Próbę przeprowadzono w sobotę na wodach Morza Arabskiego. INS Kolkata odpalił Brahmosa z uniwersalnej wyrzutni pionowej (UVLM). Wydarzenie było jednym z najważniejszych elementów kilkudniowych ćwiczeń wojskowych Tropex 2015.

INS Kolkata jest pierwszym z serii nowych niszczycieli rakietowych typu Kolkata. Okręt przyjęto do służby latem 2014 (INS Kolkata odebrany, 2014-07-14). W najbliższych latach w linii pojawią się też INS Kochi (D64) i INS Chennai (D65). Jednostki są przystosowane do przenoszenia i odpalania 16 pocisków manewrujących Brahmos. Ich uzbrojenie stanowi też 76-mm armata Oto Melara SRGM, cztery 30-mm zestawy obrony bezpośredniej AK-630 oraz pociski przeciwlotnicze Barak 1/Barak 8.

Pociski manewrujące Brahmos przenoszone są także przez fregaty rakietowe typu Talwar i Shivalik oraz niszczyciel rakietowy typu Rajput. Zestawy przystosowano również do odpalania z wyrzutni lądowych (Historyczna próba Brahmosa, 2014-07-08). Na marzec zapowiedziano z kolei pierwszą w historii próbę ogniową pocisku odpalonego z pokładu zmodyfikowanego samolotu wielozadaniowego Su-30MKI (Lotniczy Brahmos w marcu?, 2015-01-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra