Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ekologiczny Embraer 170

Lotnictwo cywilne, 08 lipca 2016

Embraer opracował, wspólnie z Boeingiem, ekologiczny demonstrator samolotu Embraer 170.

Próby w locie ekologicznego Embraera 170 odbędą się w Brazylii, w sierpniu i wrześniu / Zdjęcie: Boeing

Samolot posłuży do prób nowych rozwiązań, wdrażanych przez koncern z Seattle w ramach przedsięwzięcia o nazwie ecoDemonstrator, którego celem jest ograniczenie emisji substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego i zmniejszenie poziomu hałasu. Badania w locie zrealizowane zostaną w sierpniu i wrześniu w Brazylii.

Ekologiczny Embraer 170 zostanie wyposażony w lidar, służący do pomiaru danych aerodynamicznych (prędkości lotu, kąta natarcia i temperatury powietrza otaczającego), w celu zwiększenia poziomu niezawodności. Urządzenie używane będzie jako komplementarne względem rozwiązań stosowanych obecnie.

Na płatowiec naniesiona została specjalna powłoka lakiernicza, zmniejszająca tempo narastania lodu i zapobiegająca gromadzeniu się zanieczyszczeń. Jej zastosowanie ma zmniejszyć zużycie wody, stosowanej przez operatorów do mycia samolotów. Natomiast nowe sloty mają przyczynić się do zmniejszenia poziomu hałasu emitowanego podczas startu i lądowania.

Silniki napędzające ekologicznego Embraera 170 będą zasilane biopaliwem, składającym się z 10% bio-nafty lotniczej i w 90% ze standardowej nafty. Zastosowanie biopaliw w lotnictwie ma zapewnić zmniejszenie poziomu emisji związków węgla o 50-80%.

Dotychczas w ramach programu ecoDemonstrator Boeing przetestował ponad 50 nowych technologii. W badaniach udział wzięły samoloty 737-800, 787 Dreamliner i 757 (Dreamliner lata na biopaliwie, 2014-12-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.