Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rusza przetarg na samoloty dla VIP-ów

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 31 sierpnia 2016

MON rozpisało przetarg na zakup samolotów dla najważniejszych osób w państwie. Zakupione zostaną po 2 nowe samoloty małe i średnie i 1 samolot używany średni.

MON zakłada, że małe samoloty dla VIP-ów zostaną dostarczone już przed końcem 2017 / Zdjęcie: Paweł Kłosiński

Jak poinformował dziś wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki, w czasie konferencji na temat wszczęcia postępowań na dostawę samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie (VIP).W ramach realizacji procedury udzielenia zamówienia publicznego, 30 sierpnia przekazano ogłoszenie o zamówieniu do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. W ciągu najbliższych kilku dni dokument ten zostanie opublikowany i jednocześnie upubliczniony na stronie internetowej Inspektoratu Uzbrojenia mon.

Przedmiotem zamówienia jest pozyskanie odpowiednio 2 samolotów małych i3 samolotów średnich, w tym jednego używanego, w konfiguracji pasażerskiej, wraz z pakietem logistycznym, szkoleniowym oraz dokumentacją techniczną.

MON oczekuje, że przetarg na dwa nowe małe samoloty będzie rozstrzygnięty przed końcem br., a ich dostawa będzie zrealizowana przed końcem 2017. Chodzi o samoloty zabierające 12-14 pasażerów, przeznaczone do lotów po Europie i Polsce, a także, jak stwierdził wiceminister Kownacki, zupełnie teoretycznie (sic!) i po zmniejszeniu liczby pasażerów zdolne do lotów za Atlantyk, np. do Waszyngtonu.

Przed końcem 2017 MON chce otrzymać 1 używany samolot średni. Ma on służyć do szkolenia załóg i transportu VIP-ów do czasu dostawy nowych samolotów tej wielkości.

2 nowe samoloty średnie mają zabierać na pokład do 100 osób. W warunkach przetargu mowa jest o co najmniej 65 pasażerach, ale zdaniem ministra Kownackiego nie oznacza to, że ta liczba nie będzie ostatecznie większa. Według MON umowa na samoloty średnie, z uwagi na dużo bardziej skomplikowany przedmiot zamówienia oraz zastosowany tryb udzielenia zamówienia, zawarta zostanie w 1. kw. 2017.

Samoloty średnie mają być wyposażone w systemy samoobrony i będą miały możliwość lądowania na lotniskach wojskowych. Ich dostawa została zaplanowana na 2020-21. Za transport VIP-ów odpowiadać ma personel 1. Bazy Lotnictwa Transportowego SP, mieszczącej się na lotnisku Warszawa-Okęcie.

Resort obrony zapowiedział rozpisanie przetargu na samoloty dla osób pełniących najwyższe funkcje w państwie resort w czerwcu br. Wówczas mówiono o 2 samolotach małych i 2 średnich. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na 1,7 mld zł. W projekcie budżetu na 2017 rząd przewidział 200 mln zł na wydatki związane z tym programem (MON zapowiada zakup samolotów dla VIP-ów, 2016-06-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.