Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mniej hiszpańskich A400M

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 02 grudnia 2015

Airbus uzgodnił z rządem Hiszpanii wstrzymanie dostaw samolotów transportowych A400M.

Hiszpania uzgodniła, że na razie odbierze tylko połowę zamówionych A400M / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Szef szkolenia Ejército del Aire (wojsk lotniczych Hiszpanii) gen. dyw. Pablo Jose Castillo poinformował, że zawarł z Airbus Defence and Space porozumienie w sprawie zmniejszenia liczby samolotów transportowych A400M, jakie w najbliższych latach otrzyma kierowany przez niego rodzaj sił zbrojnych (A400M zakończył próby operowania z trawy, 2015-11-04). Do 2022 Hiszpanie odbiorą tylko 14, z oryginalnie zamówionych 27, samolotów tego typu.

Decyzja o losie pozostałych zostanie podjęta po 2024. Natomiast werdykt w sprawie zakupu 3 wielozadaniowych samolotów transportowo-tankujących A330 MRTT wyda już nowy rząd, który ukonstytuuje się po wyborach, zaplanowanych na 20 grudnia.

Ejército del Aire borykają się obecnie z brakiem funduszy na nowe wyposażenie. Kontrakt zawarty z Airbusem obliguje Madryt do zakupu wszystkich zamówionych A400M. Decyzja o rezygnacji lub odsprzedaniu części z nich musi być uzgodniona przez rząd Hiszpanii z producentem.

A400M są montowane na terenie tego kraju, w zakładach w Sewilli. Z tego powodu producent robi dobrą minę do złej gry, komunikując, że z zadowoleniem przyjął decyzję Hiszpanów, ponieważ daje mu to jasność co do tempa produkcji A400M w następnej dekadzie i zapewnia, że wdrażanie nowych transportowców do floty Ejército del Aire odbędzie się w sposób zrównoważony.

Pierwszy A400M ma trafić do rąk hiszpańskich lotników w przyszłym roku (Skrzydła dla hiszpańskiego A400M, 2015-10-17). Nowy plan dostaw zakłada także wyprodukowanie 9 modułowych zestawów, obejmujących układy samoobrony, urządzenia łączności satelitarnej i zasobniki z przewodami elastycznymi do podawania paliwa, które będą mogły być zabudowane w każdym z czternastu A400M Ejército del Aire, w zależności od potrzeb użytkownika. Jak mówi gen. Castillo chcemy mieć co najmniej 9 samolotów całkowicie zdolnych do wykonywania działań.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.