Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Powrót polskich okrętów

Marynarka wojenna, 17 września 2016

W piątek do portu w Gdyni powróciły dwa polskie okręty ze składu Dywizjonu Okrętów Bojowych: fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko i korweta ORP Kaszub oraz niszczyciel min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców.

Fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko

Załoga naszej fregaty przeszło 2,5 miesiąca nie widziała macierzystego portu. Okręt opuścił Gdynię 29 czerwca, by 5 lipca na Morzu Egejskim dołączyć do składu 2 Grupy Stałego Zespołu Okrętów NATO (SNMG2) na Morzu Śródziemnym wypełniającym w tym rejonie zadania wsparcia Grecji i Turcji oraz unijnej agencji Frontex w opanowaniu kryzysu migracyjnego.

W dniach 18-22 lipca fregata wzięła udział wspólnie z marynarkami Turcji, Rumunii i Kanady w ćwiczeniach Sea Shield 2016 na Morzu Czarnym, a następnie, po wizycie w rumuńskiej Konstancy, także w końcowej fazie zakończonych 30 lipca wielonarodowych ćwiczeń Sea Breeze 2016.

Korweta ORP Kaszub

W trakcie misji ORP Gen. Tadeusz Kościuszko przebył ok. 12,5 tys. mil morskich. Okręt uczestniczył w 11 akcjach przeciw nielegalnym imigrantom, wykrywając co najmniej 300 osób próbujących dostać się droga morską do Europy. Pod koniec sierpnia fregata opuściła SNMG2 i wyruszyła w drogę powrotną do kraju (Powrót ORP Gen. T. Kościuszko, 2016-09-13).

Znacznie krócej, bo zaledwie 2 tygodnie spędziły na morzu korweta ORP Kaszub i niszczyciel min ORP Flaming. Wzięły one udział w trwających od 3 do 16 września manewrach Northern Coast 2016, odbywających się na wodach zachodniego Bałtyku i Cieśnin Duńskich. Uczestniczyło w nich łącznie 38 okrętów oraz lotnictwo morskie NATO oraz państw z nim współpracujących (ORP Kaszub po ćwiczeniach Northern Coasts, 2016-09-13).

Niszczyciel min ORP Flaming / Zdjęcia: Przemysław Gurgurewicz

Scenariusz przewidywał konflikt spowodowany zajęciem Bornholmu przez fikcyjne państwo i próby przeciwdziałania tej operacji przez siły międzynarodowe, które dążyły do deeskalacji napięcia i przywrócenia stanu początkowego.

Na podstawie relacji Przemysława Gurgurewicza


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.