Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Certyfikat EASA dla gogli z PCO

Lotnictwo cywilne, Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 02 lutego 2017

W grudniu 2016 warszawskie PCO uzyskało certyfikat EASA na noktowizyjne gogle lotnicze PNL-3M. Certyfikat nr EASA 10036349 Rev.2 dopuszcza stosowanie gogli tego typu na śmigłowcach Airbus Helicopters EC135 różnych wersji. PCO SA jest jednym z niewielu producentów na świecie, które posiadają cywilny certyfikat dopuszczający użytkowanie gogli noktowizyjnych na śmigłowcach o zastosowaniu niewojskowym. Impulsem dla warszawskiej spółki do rozpoczęcia procesu certyfikacyjnego stała się zapowiedź modernizacji 23 śmigłowców EC-135 użytkowanych przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe i planów wyposażenia ich m.in. w gogle noktowizyjne (LPR odebrało nowe śmigłowce , 2015-12-30).

Noktowizyjne gogle lotnicze PNL-3M z certyfikatem nr EASA 10036349 Rev.2 / Zdjęcie: PCO SA

Warto zauważyć, że gogle PNL-3M, mimo że znane już od ponad 3 lat, są obecnie zupełnie nową konstrukcją, niewiele przypominającą prototyp. Całkowicie zmieniono mechanikę awaryjnego wypięcia gogli, wszystkie manipulatory do ustawiania na hełmie lotniczym i standardowo zastosowano wzmacniacze obrazu najnowszej generacji INTENS®. Gogle mogą być obecnie mocowane na wszystkich zachodnich hełmach lotniczych oraz oczywiście na polskim THL-5NV używanym w polskich Siłach Zbrojnych. Proces certyfikacyjny wymagał ponad rocznych prób i badań dla dostosowania gogli do bardzo restrykcyjnych wymagań norm lotniczych, w tym także prób w locie. Ze względu na brak odpowiednio autoryzowanej instytucji w Polsce, za certyfikację ze strony EASA odpowiadała niemiecka ADAC Luftfahrt Technik z Bonn.

Akceptacja EASA ma pomóc PCO w sprzedaży gogli cywilnym użytkownikom śmigłowców EC-135 (i nie tylko). Maszyny tego typu użytkowane są w 23 krajach w liczbie ponad 1200 egz.

Dla zastosowań militarnych oferowana jest wojskowa wersja NVG pod nazwą PNL-4. Wyróżnia się ona przede wszystkim zastosowaniem wzmacniaczy obrazu o wartości FOM>2300.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.