Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy F-35B zmontowany poza USA

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 06 maja 2017

Wczoraj w Final Assembly and Check Out (FACO) w Cameri na północy Włoch odbyła się uroczystość roll-outu pierwszego samolotu wielozadaniowego F-35B zmontowanego poza USA. Samolot skróconego startu i pionowego lądowania, oznaczony jako BL-1, ma znaleźć się w składzie marynarki włoskiej. Wcześniej, pod koniec sierpnia br., maszyna ma zostać oblatana. Włoskie ministerstwo obrony ma ją oficjalnie otrzymać w listopadzie.

Pierwszy zmontowany poza USA F-35B po wykołowaniu 5 maja z hali montażowej w Cameri na północy Włoch / Zdjęcie: Aeronautica Militare

F-35B BL-1 ma wykonać kilka lotów z Cameri. Potem, na początku 2018, po zakończeniu podstawowych testów, włoski pilot ma nim polecieć do Naval Air Station Patuxent River w Maryland. Tam zostaną przeprowadzone próby niezbędne do uzyskania certyfikatu Electromagnetic Environmental Effects.

Według komunikatu Lockheed Martina, w Cameri mają w tym roku zostać zmontowane jeszcze dwa F-35B. Pierwszy z nich w lipcu, a drugi w ostatnim kwartale.

Włochy zamówiły 60 konwencjonalnych F-35A i 30 F-35B dla zastąpienia samolotów uderzeniowych Tornado i AMX oraz morskich AV-8B. Wszystkie mają zostać zmontowane w Cameri FACO. Także tam ma powstać 29 F-35A przeznaczonych dla wojsk lotniczych Holandii. Później w Cameri będzie funkcjonował ośrodek obsługi, napraw, przeglądów i modernizacji F-35 latających w Europie (Pierwszy F-35A dla Włoch, 2015-03-13, Holenderskie plany względem F-35, 2014-01-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.