Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Cięcia holenderskich F-35?

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 22 marca 2013

Holandia zamierza zmniejszyć liczbę zamówionych F-35. Najmniej o 17, a maksymalnie o 33 samoloty. 

Drugi F-35A dla Holandii, zaprezentowany 2 marca.  Samolot ma stacjonować w bazie USAF w Eglin i służyć do szkolenia holenderskich pilotów i mechaników / Zdjęcie: Lockheed Martin

Jak donosi Reuters, Holandia najprawdopodobniej zmniejszy zamówienie na F-35 JSF. Dotychczas Haga obstawała przy zakupie 85 samolotów.

Według nieujawnionych źródeł, zaangażowanych w negocjacje z Amerykanami, nie wcześniej niż przed końcem br. może okazać się, że liczba F-35 zakupionych przez Holandię spadnie o minimum 17, a maksymalnie o 33.

Dotychczas holenderscy podatnicy wyłożyli na program JSF 1,233 mld Euro. Kraj ten jest jednym z najbardziej zaangażowanych przedsięwzięcia, obok W. Brytanii i Włoch.

Jednakże przyjęte redukcje wydatków powodują, że rząd dysponuje mniejszymi kwotami na zakup nowego uzbrojenia. W ub. r. ówczesny minister obrony Holandii Hans Hillen postulował nabycie tylko 56 F-35, ponieważ ich cena stale rośnie (223 mln USD za F-35, 2012-12-20, Mniej holenderskich F-35, 2012-04-16), a mają one zastąpić 68 używanych obecnie F-16.

Co warte uwagi, w ubiegłym tygodniu poinformowano, że w rzeczywistości wojska lotnicze Holandii mają do dyspozycji tylko 24 F-16. Pozostałe przechodzą planową obsługę techniczną, albo są uziemione z powodu braku części zamiennych. Niektórzy z holenderskich analityków obawiają się, że może się to powtórzyć także w przypadku F-35, który jest konstrukcją o wiele bardziej skomplikowaną.

Budżet przyznany aktualnie na zakup holenderskich F-35 wynosi ok. 4,5 mld Euro. Jest to jednak kwota liczona razem z VAT, tak więc w rzeczywistości Haga dysponuje zaledwie 3,72 mld Euro, co w najlepszym razie wystarczy na zakup 33-35 JSF.

W najbliższym czasie komisja ds. obrony holenderskiego parlamentu ma zapoznać się z ofertami Boeinga (F/A-18 E/F Super Hornet) i Saaba (Gripen). Wysunięcia swojej propozycji nie wyklucza także Eurofighter. Wątpliwe jednak, aby Holandia całkowicie zrezygnowała z JSF (Holandia skazana na F-35?, 2012-10-26)

Nowy gabinet, który ukonstytuował się w październiku 2012, ma podjąć ostateczną decyzję co do zakupu F-35 do końca br.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.