Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Republika Chińska wciąż zabiega o F-35

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 18 sierpnia 2017

Władze Republiki Chińskiej nie ustają w wysiłkach mających na celu zakup 100-120 wielozadaniowych samolotów bojowych F-35B Lightning II. Miejscowe media donoszą, że Tajpej przygotowuje zapytanie w sprawie ich ceny i dostępności. Według planów dowództwa Zhōnghuá Mínguó Kōngjūn (wojsk lotniczych Republiki Chińskiej) mają one zastąpić w służbie przestarzałe Mirage 2000-5EI.

Zwolennicy zakupu F-35B przez Tajpej przygotowali już specjalną naszywkę / Zdjęcie: MO Republiki Chińskiej

Zakup F-35B (wersji skróconego startu i pionowego lądowania) umożliwiłby operowanie samolotów podczas ewentualnego konfliktu zbrojnego z ChRL nawet w razie zniszczenia baz Zhōnghuá Mínguó Kōngjūn przy pomocy pocisków balistycznych, pocisków samosterujących i bomb kierowanych.

Jednak w kuluarach trwającej obecnie Taipei Aerospace and Defence Technology Exhibition (TADTE), mówi się, że możliwość pozyskania F-35B przez Republikę Chińską jest bardzo mała. Głównym powodem oporów Pentagonu przed podzieleniem się najnowocześniejszymi technologiami z sojusznikiem jest obecność w tym kraju licznych szpiegów z ChRL. Co więcej, Waszyngton nie chce psuć relacji z Pekinem i zostać oskarżony o rozpoczęcie wyścigu zbrojeń. Z tego powodu USA odmówiły dostarczenia Zhōnghuá Mínguó Kōngjūn samolotów F-16C/D Block 50/52, w zamian oferując im modernizację F-16A/B (Modernizacja tajwańskich F-16 rozpoczęta, 2017-01-18).

Republika Chińska chce też opracować nowy samolot wielozadaniowy, oznaczony jako Advanced Indigenous Defence Fighter (AIDF), wyposażony w nowoczesną awionikę i mający własności stealth, jednak bez pomocy Amerykanów nie będzie to łatwe zadanie. Jego uzbrojeniem mają być zmodernizowane pociski i bomby, eksploatowane obecnie, produkowane przez rodzimy przemysł (Tajwan zbuduje samolot szkolny, 2017-02-09, Tajwan przyspiesza Wan Chien, 2012-09-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.