Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przygotowania do modernizacji tajwańskich F-16

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 20 maja 2016

Tajwańskie przedsiębiorstwo AIDC rozpoczęło prace przygotowawcze do modernizacji floty samolotów F-16A/B, używanych przez rodzime wojska lotnicze.

Tajwańskie przedsiębiorstwo AIDC rozpoczęło prace przygotowawcze do modernizacji floty samolotów F-16A/B, używanych przez rodzime wojska lotnicze.

Pierwszy etap prac realizowanych przez Aerospace Industrial Development Corporation (AIDC) w ramach modernizacji floty myśliwców F-16A/B, eksploatowanych przez Zhōnghuá Mínguó Kōngjūn (wojska lotnicze Republiki Chińskiej) rozpoczął się od budowy nowego hangaru. Co rok mają go opuszczać 24 samoloty.

Modernizacja rozpocznie się na początku 2017. Większość ze 144 tajwańskich F-16A/B zostanie unowocześnionych w kraju. Niektóre zostaną wysłane do zakładów Lockheed Martina w USA. Zakończenie prac planowane jest przed końcem 2021.

F-16A/B ze składu Zhōnghuá Mínguó Kōngjūn zostaną wyposażone w nowy wieloczynnościowy radiolokator APG-83 Scalable Agile Beam Radar (SABR) z anteną fazowaną, nowy komputer misji i środkową podstawę, na której umieszczony będzie wyświetlacz o wymiarach 15 x 20 cm (Oblot F-16V, 2015-10-21).

Decyzja o rozpoczęciu modernizacji F-16A/B została podjęta przez przyszłego ministra obrony Republiki Chińskiej, Feng Shih-kuana. W trakcie kariery był on generałem wojsk lotniczych, a także prezesem AIDC. Zdaniem lokalnych mediów prezydent-elekt pani Tsai Ing-wen wybrała go na stanowisko szefa resortu obrony w celu rozwoju rodzimego przemysłu obronnego. Nie wiadomo jednak, czy rząd w Tajwanie znajdzie fundusze na sfinansowanie przedsięwzięcia, którego koszt wyceniono na 5,3 mld USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.