Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bułgarski przetarg będzie powtórzony

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 09 października 2017

Rząd w Sofii zadecydował, że powtórzy przetarg na wielozadaniowe samoloty bojowe. Władze mają nalegać na zakup wyłącznie samolotów nowo wyprodukowanych. Płatności za nie zostaną rozłożone na czas dłuższy, niż zakładano początkowo. Jednocześnie Bułgaria powinna zainwestować w remonty generalne i modernizację używanych obecnie przez proradzieckich myśliwców MiG-29 i uderzeniowych Su-25, wyjaśnił bułgarski minister obrony narodowej Krasimir Karakaczanow w wywiadzie udzielonym telewizji bTV 5 października.

Przetarg na następców bułgarskich MiGów-29 zostanie powtórzony, nie wiadomo jednak, kiedy rząd w Sofii ogłosi jego rozpoczęcie / Zdjęcie: novinite.bg

Kilka godzin po oświadczeniu Karakaczanowa, bułgarskie Zgromadzenie Narodowe 126 głosami za, 59 przeciw i przy 4 wstrzymujących się, zatwierdziło sprawozdanie przygotowane przez specjalną komisję, powołaną w celu zbadania kontrowersyjnej procedury wyboru nowego samolotu wielozadaniowego dla Wojennowzdusznitych Sił (wojsk lotniczych). W dokumencie stwierdzono, że proces, który doprowadził do wyboru nowo wyprodukowanych samolotów Saab JAS-39C/D Gripen, miał poważne niedociągnięcia. W związku z tym zalecono Ministerstwu Obrony powtórzenie procesu przetargowego.

W sprawozdaniu zalecono też, aby resort obrony zaniechał procedury pozyskania nowych wielozadaniowych samolotów bojowych w celu dokonania przeglądu niedociągnięć i zapewnienia, że zmodyfikowany haromonogram płatności, który byłby uzgodniony z Ministerstwem Finansów i zatwierdzony przez Radę Ministrów i Zgromadzenie Narodowe jest wykonywalny, zanim ministerstwo powróci do oferentów, którzy złożyli propozycje wcześniej w br., prosząc ich o aktualizację swoich ofert zgodnie ze zmodyfikowanymi warunkami przetargu. Komicja podkreśla, że po otrzymaniu zaktualizowanych ofert Ministerstwo Obrony powinno przedstawić je bułgarskiemu parlamentowi do zatwierdzenia. Byłby to warunek wstępny, umożliwiający ministerstwu zwrócenie się do państw, które złożyły zaktualizowane oferty, z nowym zapytaniem ofertowym w sprawie zamówienia nowych samolotów wielozadaniowych. Oferty otrzymane w odpowiedzi na nowe zapytanie podlegałyby następnie ocenie Ministerstwa Obrony, które byłoby zobowiązane zaproponować wybór najlepszej oferty Radzie Ministrów (głównemu organowi władzy wykonawczej w Bułgarii).

Zgodnie z zaleceniami komisji zmodyfikowane warunki finansowe powinny zapewnić zlikwidowanie wszelkich niejasności i podejrzeń związanych z warunkami płatności, przy jednoczesnym zapewnieniu realizacji trzech priorytetowych projektów dotyczących zakupów wyposażenia dla bułgarskich sił zbrojnych – nowych wielozadaniowych samolotów bojowych, 198 nowych bojowych wozów piechoty dla batalionowych grup bojowych i nowych, wielozadaniowych okrętów patrolowych.

Przyjęcie przez rząd Bułgarii sprawozdania komisji powoduje bardzo poważne opóźnienie w procesie zakupu nowych wielozadaniowych samolotów bojowych dla WWS, które obecnie do zadań obrony przestrzeni powietrznej dysponują teoretycznie 12 bojowymi MiG-29A (9.12A) i 3 szkolno-bojowymi MiG-29UB (9.51), z których tylko 8 było zdatnych do lotu na początku czerwca. W dodatku wskaźnik zdatności do lotu wciąż się pogarsza i w najbliższych miesiącach ma osiągnąć poziom krytyczny.

W obecnej sytuacji jest mało prawdopodobne, aby proces wyboru nowych samolotów wielozadaniowych został zakończony do połowy 2018, w związku z czym Bułgaria na pewno nie otrzyma ich przed 2020, jak zakładał wstępny, bardzo optymistyczny scenariusz. W połączeniu z przyspieszonym pogorszeniem zdatności do lotu floty MiGów-29 stawia Sofię przed problemem zagrożenia bezpieczeństwa narodowego i zmusza do podjęcia trudnej decyzji – zaangażowanie przemysłu lotniczo-zbrojeniowego FR w przeprowadzenie remontów generalnych i modernizacji używanych obecnie 15 myśliwców MiG-29 i 14 uderzeniowych Su-25 i przeprowadzenie ich w miejscowych warsztatach w Płowdiw lub poproszenie NATO o pomoc w formie podobnej do trwającej obecnie, polegającej na wspomożeniu obrony przestrzeni powietrznej kraju przez wojska lotnicze jednego z państwa Sojuszu. Obecnie, do 15 października, misję taką pełnią Włosi (Przywrócenie współpracy bułgarsko-rosyjskiej?, 2017-08-01, Bułgarski koń wystartował, 2017-07-10).

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.