Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bułgaria wybrała Gripeny

Lotnictwo wojskowe, 27 kwietnia 2017

Rząd w Sofii zadecydował, że nowymi samolotami wielozadaniowymi wojsk lotniczych będą szwedzkie Gripeny.

Umowa zakupu Gripenów musi zostać zatwierdzona przez bułgarski parlament / Zdjęcie: Saab

Jak poinformował wczoraj media wicepremier ds. bezpieczeństwa wewnętrznego i minister obrony Bułgarii Stefan Janew, eksperci wojskowi uznali, że wymagania na nowy wielozadaniowy samolot bojowy dla Wojennowzdusznitych Sił (wojsk lotniczych) najlepiej spełnia Saab Gripen C/D. Według bułgarskiej prasy cena 8 Gripenów wyniosła 511 mln euro (2,16 mld zł), a takiej samej liczby F-16 – ok. 767 mln euro (3,24 mld zł).

Komisja oceniająca oferty złożone w ub. miesiącu uznała szwedzką propozycję za najlepszą. Na drugim miejscu uplasowała się propozycja Portugalii, która proponowała Bułgarom używane F-16, a na trzecim – Włoch, oferujących używane Eurofightery (Trzy oferty dla Bułgarii, 2017-03-14). Jak podaje Sofia Globe, Szwedzi zobowiązali się do dostarczenia samolotów fabrycznie nowych w ciągu 18 miesięcy, wraz z uzbrojeniem, syntetycznymi urządzeniami szkoleniowymi, wyposażeniem do obsługi naziemnej, kompletnym pakietem logistycznym i zapewnienia szkolenia pilotom i personelowi technicznemu.

Umowę zakupu musi ratyfikować parlament. W przyszłym tygodniu zostanie powołana specjalna komisja ds. negocjacji w sprawie zakupu Gripenów. Rozmowy będą prowadzone przez nowy rząd, który rozpocznie urzędowanie w przyszłym miesiącu. Bułgarskie media donoszą, że możliwe jest równoległe prowadzenie negocjacji ze Szwedami i Portugalczykami.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.