Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bułgaria wybrała Gripeny

Lotnictwo wojskowe, 27 kwietnia 2017

Rząd w Sofii zadecydował, że nowymi samolotami wielozadaniowymi wojsk lotniczych będą szwedzkie Gripeny.

Umowa zakupu Gripenów musi zostać zatwierdzona przez bułgarski parlament / Zdjęcie: Saab

Jak poinformował wczoraj media wicepremier ds. bezpieczeństwa wewnętrznego i minister obrony Bułgarii Stefan Janew, eksperci wojskowi uznali, że wymagania na nowy wielozadaniowy samolot bojowy dla Wojennowzdusznitych Sił (wojsk lotniczych) najlepiej spełnia Saab Gripen C/D. Według bułgarskiej prasy cena 8 Gripenów wyniosła 511 mln euro (2,16 mld zł), a takiej samej liczby F-16 – ok. 767 mln euro (3,24 mld zł).

Komisja oceniająca oferty złożone w ub. miesiącu uznała szwedzką propozycję za najlepszą. Na drugim miejscu uplasowała się propozycja Portugalii, która proponowała Bułgarom używane F-16, a na trzecim – Włoch, oferujących używane Eurofightery (Trzy oferty dla Bułgarii, 2017-03-14). Jak podaje Sofia Globe, Szwedzi zobowiązali się do dostarczenia samolotów fabrycznie nowych w ciągu 18 miesięcy, wraz z uzbrojeniem, syntetycznymi urządzeniami szkoleniowymi, wyposażeniem do obsługi naziemnej, kompletnym pakietem logistycznym i zapewnienia szkolenia pilotom i personelowi technicznemu.

Umowę zakupu musi ratyfikować parlament. W przyszłym tygodniu zostanie powołana specjalna komisja ds. negocjacji w sprawie zakupu Gripenów. Rozmowy będą prowadzone przez nowy rząd, który rozpocznie urzędowanie w przyszłym miesiącu. Bułgarskie media donoszą, że możliwe jest równoległe prowadzenie negocjacji ze Szwedami i Portugalczykami.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.