Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

F-35A w Bułgarii

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 29 kwietnia 2017

Wczoraj w bazie wojsk lotniczych Bułgarii Graf Ignatiewo wylądowała para wielozadaniowych samolotów bojowych F-35A Lightning II ze składu US Air Force.

Bułgaria jest drugim krajem NATO, do którego zawitały stacjonujące w W. Brytanii amerykańskie F-35A / Zdjęcie: US Air Force

Podobnie jak przed tygodniem, dowództwo US Air Air Force in Europe (USAFE), wysłało parę wielozadaniowych samolotów bojowych F-35A Lightning II do kolejnej bazy zlokalizowanej w kraju NATO (Krótka wizyta F-35A w Amari , 2017-04-26).Tym razem amerykańskie samoloty zawitały do bazy lotniczej Wojennowzdusznitych Sił (wojsk lotniczych) Graf Ignatiewo, leżącej w pobliżu Płowdiw. Przebazowanie było zaplanowane we współpracy z rządem w Sofii.

Para F-35A z 388th Fighter Squadron wystartowała z bazy Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) Lakenheath. W trakcie przelotu do Bułgarii towarzyszył im tankowiec KC-135 z 459th Air Reserve Wing, stacjonujący obecnie w bazie RAF Mildenhall, z którego pobierały paliwo, przewożący ok. .20 oficerów i żołnierzy personelu technicznego. Oprócz tego w przestrzeni powietrznej W. Brytanii formacji towarzyszyły 3 myśliwce F-15C Eagle z 493rd FS.

Przylot Lightningów II obserwowali m.in. prezydent i zwierzchnik sił zbrojnych Bułgarii Rumen Radew, minister obrony Stefan Janew, szef sztabu gen. broni Andriej Bocew, wiceambasador USA w Bułgarii Martina Strong i amerykański attaché płk Shannon Johnson.

Stany Zjednoczone i Bułgaria mają silne i długotrwałe relacje. Regularnie szkolimy się razem w ramach wspólnych i połączonych inicjatyw, takich jak operacja Atlantic Resolve i ćwiczeń lotniczych Thracian Eagle, Thracian Summer, czy Thracian Star. Nasze zaangażowanie w Bułgarii jest przykładem naszego niezachwianego poparcia dla wszystkich państw sojuszniczych – powiedział podczas uroczystości zorganizowanej po przybyciu F-35A gen. broni Richard Clark, dowódca 3. Armii Lotniczej USAF.

Muszę powiedzieć, że jesteśmy bardzo dumni. Nasze wysiłki zostały docenione i jesteśmy godni zaufania jako sojusznik, co znacznie przyczynia się do rozwoju dwustronnych relacji między naszymi krajami i naszymi wojskami lotniczymi – dodał dowódca Wojennowzdusznitych Sił gen. bryg. Canko Stojkow (Bułgaria wybrała Gripeny, 2017-04-27).

To przebazowanie wyraźnie pokazuje wkład naszego narodu w bezpieczeństwo i wspólną obronę w Europie. Pokazuje też, że poważnie traktujemy terytorialną integralność i bronimy naszych interesów najbardziej zaawansowanymi możliwościami, jakie nasz naród ma do zaoferowania – podkreślił dowódca Europejskiego Dowództwa USA (EUCOM) i naczelny dowódca sił NATO w Europie gen. Curtis Scaparrotti.

Dzień wcześniej w bazie Graf Ignatiewo wylądowały także inne samoloty US Air Force. W ramach operacji Atlantic Resolve przybyło tam 12 myśliwców F-15C Eagle ze 122nd Expeditionary Fighter Squadron wraz z 300 oficerami i żołnierzami służb inżynieryjno-lotniczych z jednostek lotnictwa Gwardii Narodowej stanów Floryda i Luizjana. Wcześniej Amerykanie wzięli udział w ćwiczeniach Frisian Flag, które odbywały się w holenderskiej bazie Leeuwarden. Teraz będą szkolić się razem z bułgarskimi kolegami podczas kolejnej edycji manewrów Thracian Star.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.