Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Jasionka przygotowana na mgły

Lotnictwo cywilne, 19 października 2017

Port lotniczy Rzeszów-Jasionka uzyskał w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego certyfikat uprawniający do wykonywania operacji lądowania w warunkach ograniczonej widzialności dla kategorii II na drodze startowej na kierunku 27.

System wspomagający lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widzialności (ILS) kategorii II na lotnisku Rzeszów-Jasionka 19 października został oddany do pełnego funkcjonowania / Zdjęcie: Port lotniczy Rzeszów-Jasionka, M. Grzebyk

Dokument ten potwierdza poprawność działania systemu precyzyjnego naprowadzania oraz gotowość lotniska do jego prawidłowej obsługi. Nowy certyfikat dla ILS kategorii II oznacza, że samoloty będą mogły lądować przy znacznie słabszych warunkach pogodowych, co przełoży się na dłuższy czas operacyjny, a samoloty jeszcze rzadziej będą przekierowywane na inne lotniska (4 nowe trasy z Polski do Aten, 2017-10-12, Nowa trasa z Rzeszowa , 2017-04-06).

ILS (Instrument Landing System) to system wspomagający lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widzialności. Złożony jest z zestawów anten, wskazujących kierunek pasa i precyzyjną ścieżkę zniżania do punktu przyziemienia na drodze startowej. Towarzyszy mu specjalistyczne oświetlenie wskazujące ścieżkę schodzenia (PAPI), strefę podejścia, strefę przyziemienia i oś drogi startowej, a całość uzupełnia złożony system sterowania i monitorowania pozwalający na indywidualną kontrolę jego poszczególnych elementów.

Do tej pory lądowania na Jasionce mogły się odbywać przy użyciu ILS  kategorii I, gdy widoczność wzdłuż drogi startowej była nie mniejsza niż 550 m. Załoga podchodzącego do lądowania samolotu musiała dojrzeć światła podejścia z wysokości min. 60 m. Nowe systemy zamontowane na podrzeszowskim lotnisku pozwolą na lądowania, gdy zasięg widzialności na drodze startowej wyniesie zaledwie 300 m. Wysokość minimalna na której załoga musi zobaczyć światła podejścia spadła do 30 m – mówi Zbigniew Halat, wiceprezes zarządu portu lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Inwestycja sfinansowana została przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Po stronie Portu była przebudowa infrastruktury potrzebnej do prawidłowej obsługi tego systemu, m.in. przebudowa oświetlenia podejścia czy oświetlenia pasa startowego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.