Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Jasionka przygotowana na mgły

Lotnictwo cywilne, 19 października 2017

Port lotniczy Rzeszów-Jasionka uzyskał w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego certyfikat uprawniający do wykonywania operacji lądowania w warunkach ograniczonej widzialności dla kategorii II na drodze startowej na kierunku 27.

System wspomagający lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widzialności (ILS) kategorii II na lotnisku Rzeszów-Jasionka 19 października został oddany do pełnego funkcjonowania / Zdjęcie: Port lotniczy Rzeszów-Jasionka, M. Grzebyk

Dokument ten potwierdza poprawność działania systemu precyzyjnego naprowadzania oraz gotowość lotniska do jego prawidłowej obsługi. Nowy certyfikat dla ILS kategorii II oznacza, że samoloty będą mogły lądować przy znacznie słabszych warunkach pogodowych, co przełoży się na dłuższy czas operacyjny, a samoloty jeszcze rzadziej będą przekierowywane na inne lotniska (4 nowe trasy z Polski do Aten, 2017-10-12, Nowa trasa z Rzeszowa , 2017-04-06).

ILS (Instrument Landing System) to system wspomagający lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widzialności. Złożony jest z zestawów anten, wskazujących kierunek pasa i precyzyjną ścieżkę zniżania do punktu przyziemienia na drodze startowej. Towarzyszy mu specjalistyczne oświetlenie wskazujące ścieżkę schodzenia (PAPI), strefę podejścia, strefę przyziemienia i oś drogi startowej, a całość uzupełnia złożony system sterowania i monitorowania pozwalający na indywidualną kontrolę jego poszczególnych elementów.

Do tej pory lądowania na Jasionce mogły się odbywać przy użyciu ILS  kategorii I, gdy widoczność wzdłuż drogi startowej była nie mniejsza niż 550 m. Załoga podchodzącego do lądowania samolotu musiała dojrzeć światła podejścia z wysokości min. 60 m. Nowe systemy zamontowane na podrzeszowskim lotnisku pozwolą na lądowania, gdy zasięg widzialności na drodze startowej wyniesie zaledwie 300 m. Wysokość minimalna na której załoga musi zobaczyć światła podejścia spadła do 30 m – mówi Zbigniew Halat, wiceprezes zarządu portu lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Inwestycja sfinansowana została przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Po stronie Portu była przebudowa infrastruktury potrzebnej do prawidłowej obsługi tego systemu, m.in. przebudowa oświetlenia podejścia czy oświetlenia pasa startowego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.