Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sztuczna inteligencja dla Frontexu

Przemysł zbrojeniowy, Służby państwowe, Strategia i polityka, 12 grudnia 2017

Anomalie pogodowe, nielegalni imigranci oraz działania terrorystów – to tylko wybrane źródła nietypowych zachowań statków na morzu. W ich monitorowaniu pomoże Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex zaawansowany system informatyczny, którego koncepcję opracuje Asseco. Spółka podpisała umowę na przygotowanie studium wykonalności narzędzia do wykrywania niezgodnych z przepisami i podejrzanych działań jednostek morskich.

System informatyczny, którego koncepcję opracuje Asseco pomoże m. in. w monitorowaniu nielegalnych migracji / Zdjęcie: Frontex

Agencja Frontex koordynuje współpracę pomiędzy państwami członkowskimi m.in. w zakresie zarządzania granicami lądowymi i morskimi Unii Europejskiej. Nowy system ma usprawnić pracę operatorów, którzy na co dzień śledzą sytuację na morzu na podstawie wielu, różnego typu źródeł, takich jak zdjęcia satelitarne z systemu Copernicus, informacje o położeniu dostarczane przez system geolokalizacji statków (AIS), a także portale internetowe, informujące o sytuacji w branży morskiej.

Nagła zmiana obranego przez statek kursu nie zawsze jest jednoznaczna z podejrzanym działaniem. Może wynikać np. z dynamicznie zmieniających się warunków pogodowych lub awarii technicznej. Biorąc pod uwagę także intensywność ruchu morskiego, jego monitorowanie staje się coraz większym wyzwaniem nawet dla najbardziej doświadczonych operatorów. Dlatego Agencja Frontex zdecydowała się na rozpoczęcie prac nad koncepcją systemu, który im w tym pomoże. W ten sposób będzie możliwa szybsza identyfikacja czy zachowanie danej jednostki jest poprawne, czy też stanowi powód do interwencji (Polsko-łotewskie ćwiczenia na Bałtyku, 2017-07-21).

Asseco stworzy koncepcję systemu, który realnie pomoże Agencji Frontex w ochronie bezpieczeństwa unijnych granic morskich. Będziemy wykorzystywać m.in. mechanizmy sztucznej inteligencji oraz techniki z zakresu deep learningu.  Na obecnym etapie projektu nasi eksperci wraz z naukowcami Akademii Marynarki Wojennej, skatalogują listę otwartych źródeł (np. portali informacyjnych), co stanowi punkt wyjścia do rozpoczęcia dalszych prac – powiedział Zdzisław Wiater, dyrektor obszaru wojskowego Asseco Poland.

Jest to pierwszy tego typu projekt naukowo-badawczy Agencji Frontex. Przewidywane zakończenie prac nad wersją demonstracyjną systemu to drugi kwartał 2018. W dalszych etapach odbędzie się budowa systemu, testy i  wdrożenie.

Asseco Poland jest dostawcą rozwiązań dla polskich służb mundurowych, instytucji i agencji NATO (JFTC, JWC, JALLC, ACT, NSPA, IMS, NCIA) oraz EU (FRONTEX, ESA i EDA). Spółka spełnia najwyższe standardy ochrony danych oraz przepływu tajnych informacji. Jest pierwszym i jedynym polskim producentem oprogramowania, który dołączył do elitarnej grupy posiadającej jednostki organizacyjne z prestiżowym certyfikatem CMMI-3 (Cyfrowa biblioteka danych MON , 2017-12-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.