Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Serbia zainteresowana przemysłem BiH

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 21 grudnia 2017

Serbia jest zainteresowana wykorzystaniem potencjału trzech zakładów remontowych zlokalizowanych na terenie Republiki Serbskiej wchodzącej w skład Bośni i Hercegowiny.

Serbia chce wykorzystać potencjał zakładów remontowych Republiki Serbskiej w celu podtrzymania zdolności operacyjnych własnych sił zbrojnych / Zdjęcie: MO Serbii

Informacja na ten temat została przekazana przez serbskiego ministra obrony, Aleksandra Vulina, podczas jego wizyty w stolicy Republiki Serbskiej, Banja Luce. Podkreślając, że Serbia wdraża prawodawstwo, które powinno umożliwić rozwój przedsiębiorstw i podmiotów sektora zbrojeniowego Republiki Serbskiej, Vulin poinformował, że serbskie siły zbrojne zgłaszają zapotrzebowanie na dokonanie remontu części swojego uzbrojenia, w tym silników czołgowych i samolotowych.

W związku z tym rząd Serbii zarezerwował 63 mln RSD (2,2 mln zł) na sfinansowanie remontu dziesięciu silników czołgowych przez przedsiębiorstwo Fabrika motora specijalne namjene (FMSN) zlokalizowane w Pale na terenie Republiki Serbskiej. Ponadto, kolejne 280 mln RSD (9,8 mln zł) zostanie przeznaczonych na wyremontowanie silników samolotowych przez Orаo a.d. z miejscowości Bijeljina. Minister Vulin nadmienił jednocześnie, że jego kraj jest zainteresowany dokonaniem przeglądów remontowych elementów systemu obrony powietrznej w zakładach Kosmos a.d. z Banja Luki.

Co ciekawe, zainteresowanie Serbii wykorzystaniem potencjału zakładów remontowych Republiki Serbskiej zostaje wyrażane w chwili, gdy rząd w Belgradzie zwiększa inwestycje w rozwój własnych sił zbrojnych. Z tego względu uważa się, że wspomniane przedsiębiorstwo FMSN otrzyma zadanie remontu zespołów napędowych do czołgów podstawowych M-84A, a Orao dostanie zlecenie na odtworzenie zdolności użytkowej nieokreślonej liczby silników Rolls-Royce Viper napędzających samoloty bojowe G-4 Super Galeb i J-22 Orao (Serbia zmodernizuje Orao, 2017-11-13).

Zakres prac, które mogłyby zostać zlecone Kosmos a.d., pozostaje nieznany. Uważa się jednak, że zakłady z Banja Luki mogą otrzymać zadanie naprawy lub remontu elementów przeciwlotniczych zestawów rakietowych S-125 Newa i 2K12 Kub-M, w tym stacji radiolokacyjnych, które serbska armia przejeła pod rozpadzie Jugosławii (Serbia zmodernizuje obronę powietrzną , 2017-10-16).

Zainteresowanie przedsiębiorstwami zbrojeniowymi Republiki Serbskiej wynika z możliwości zaspokojenia przez te podmioty określonych potrzeb logistycznych sił zbrojnych Serbii oraz wsparcia jej własnego sektora obronnego w jego działalności na krajowym i światowym rynku uzbrojenia. Co ciekwe, wspomniane przedsiębiorstwa FMSN, Orаo i Kosmos, znalazły się na przygotowanej przez rząd Republiki Serbskiej liście państwowych zakładów, które będą mogły zostać sprywatyzowane.

To z kolei wzbudza zainteresowanie Belgradu, który z powodów politycznych, wojskowych i ekonomicznych dąży do podtrzymania ich funkcjonowania, a po sprywatyzowaniu przejęcia i włączenia w skład serbskiego przemysłu zbrojeniowego.

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.