Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

48 kolejnych Typhoonów dla Arabii Saudyjskiej

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 10 marca 2018

W informacji dla londyńskiej giełdy koncern BAE Systems poinformował o zawarciu 9 marca porozumienia (Memorandum of Intent, MoI) z Arabią Saudyjską o sprzedaży 48 kolejnych samolotów wielozadaniowych Eurofighter Typhoon. Podpisano je prawdopodobnie podczas wizyty w Wielkiej Brytanii księcia Salmana ibn Abd al-Aziz Al Su’uda – premiera Arabii Saudyjskiej. Spotkał się on m.in. w podlondyńskim Northolt z ministrem obrony Wielkiej Brytanii Gawinem Williamsonem.

MoI nie jest kontraktem, ale nieoficjalnie wiadomo, że trwające już blisko dekadę rozmowy (Więcej saudyjskich Eurofighterów?, 2008-09-02) na jego temat są bardzo zaawansowane. Stąd obowiązek poinformowania giełdy. Analitycy szacują możliwą wartość kontraktu, wraz ze wsparciem eksploatacyjnym, na ponad 10 mld GBP.

Saudyjskie Eurofighter Typhoony startują z King Fahd Air Base Ta'if, 23 listopada 2016 / Zdjęcie: twitter - Thaqafi

Wcześniej Arabia Saudyjska kupiła 72 Typhoony (W Jemenie rozbił się saudyjski Typhoon, 2017-09-15). Kontrakt, wart 4,43 mld funtów za same samoloty, został zawarty 28 sierpnia 2007 (Eurofightery dla Arabii Saudyjskiej potwierdzone, 2007-09-17). Wraz z wyposażeniem pomocniczym i uzbrojeniem jego wartość sięgnęła 10 mld GBP, a z wieloletnim wsparciem eksploatacyjnym nawet dwa razy więcej. Jest to więc największy kontrakt eksportowy w historii Wielkiej Brytanii.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.