Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MBDA zmodernizuje pociski Storm Shadow / SCALP

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 27 lutego 2017

Resorty obrony Francji i W. Brytanii zleciły MBDA modernizację pocisków manewrujących Storm Shadow / SCALP EG w połowie ich okresu eksploatacji.

Pierwsze zmodernizowane pociski Storm Shadow / SCALP trafią do użytkowników na początku 2020 / Zdjęcie: MO W. Brytanii

Brytyjskie i francuskie resorty obrony wspólnie ogłosiły, że zleciły MBDA modernizację pocisków manewrujących Storm Shadow / SCALP EG w połowie ich okresu eksploatacji. W ten sposób zostanie wydłużony okres przewagi operacyjnej tego uzbrojenia w stosunku do zagrożeń spodziewanych w następnej dekadzie.

To kolejny istotny krok we francusko-brytyjskich programach, a także kontynuacja współpracy nad środkami dalekiego rażenia, która rozpoczęła się 1996, wraz z programem Storm Shadow / SCALP. Proces modernizacji tych pocisków w połowie okresu eksploatacji obejmie fazę rozwojową, a następnie etap weryfikacji osiągów podczas prób w locie w 2019.  Pierwsze zmodernizowane pociski Storm Shadow / SCALP EG zostaną zwrócone francuskim i brytyjskim siłom zbrojnym na początku 2020.

Program Storm Shadow / SCALP ma szczególne znaczenie dla MBDA, ponieważ doprowadził do utworzenia spółki Matra BAe Dynamics, która stała się modelowym rozwiązaniem dla całej grupy MBDA. Ten model do dziś pozostaje wyjątkowy w całym sektorze przemysłu obronnego – powiedział Antoine Bouvier, prezes MBDA.

Połączona inwestycja obu państw zapewni, że Storm Shadow / SCALP utrzyma optymalne zdolności przez wiele lat. To także wyraz zaufania rządów Francji i Wielkiej Brytanii do możliwości MBDA w obszarze europejskich programów obronnych – dodał Dave Armstrong, Dyrektor Wykonawczy Grupy i Dyrektor Zarządzający MBDA w Wielkiej Brytanii.

Storm Shadow / SCALP to pocisk manewrujcy powietrze-powierzchnia dalekiego zasięgu z głowicą konwencjonalną, odpalany i kierowany z samolotu, przeznaczony do zwalczania strategicznych celów wojskowych. Może być przenoszony przez samoloty bojowe Tornado, Rafale i Mirage 2000, trwa też jego integracja z samolotem Eurofighter Typhoon.

Blisko 3000 pocisków Storm Shadow / SCALP zostało już dostarczonych lub zamówionych przez siły zbrojne na całym świecie. Od wejścia do służby w 2003 prawie 200 pocisków tego typu zostało użytych operacyjnie (SCALP przeciwko islamistom, 2015-12-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.