Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Smerfastyczny samolot Brussels Airlines

Lotnictwo cywilne, 27 marca 2018

Brussels Airlines kontynuują serię samolotów ze specjalnymi projektami poświęconymi belgijskim ikonom. 24 marca przewoźnik zaprezentował Airbusa A320 Aerosmurf, na kadłubie którego naniesiono wizerunki Smerfów. Nazwa jest tytułem komiksu, opowiadającego historię małego Smerfa, którego marzeniem jest latanie.

A320 Aerosmurf to kolejny samolot w specjalnym malowaniu, wchodzący w skład floty belgijskiego przewoźnika / Zdjęcia: Brussels Airlines

Smerfy to bajkowa rasa małych, niebieskich stworzeń, wykreowanych 60 lat temu przez belgijskiego rysownika komiksowego Pierre’a Culliforda, tworzącego pod pseudonimem Peyo. Smerfy są bohaterami serii komiksowej, filmów i serialu animowanego. Od śmierci Peyo w 1992 serię komiksową tworzą różni scenarzyści i rysownicy we współpracy z synem artysty, Thierrym Cullifordem.

Aby zaprojektować naszą piątą ikonę w stylu belgijskim, chcieliśmy zapytać ludzi, co chcą zobaczyć na niebie jako symbol Belgii. Dlatego w zeszłym roku zorganizowaliśmy konkurs, w którym każdy entuzjasta i każdy projektant mógł wziąć udział, wysyłając swój pomysł lub projekt samolotu. Otrzymaliśmy przytłaczającą ilość propozycji, od frytek po saksofon – mówi Tanguy Cartuyvels, wiceprezes Brussels Airlines ds. marketingu (Amare w Warszawie, 2017-11-20).

Konkurs trwał 7 miesięcy, a w jego trakcie nadesłano 1415 pomysłów. Ostatecznie wybrano projekt Aerosmurf, autorstwa Włoszki Marty Mascellani, której brat Lorenzo jest pilotem Brussels Airlines. Projektanci ze studia Peyo dostosowali projekt Marty do kształtu kadłuba samolotu. Następnie 14 artystów, których nadzorował André Eisele, przez 14 dni bez przerwy nanosiło rysunki na samolot. Do prac zużyto 420 l farby w 28 kolorach oraz 24 tys. m taśmy maskującej i 4500 m² papieru maskującego.

Rezultatem ich pracy jest samolot z wizerunkiem 19 Smerfów – pasażerów i załogi, którą stanowią kapitan Smerfetka i pierwszy oficer Papa Smerf. Malunki zawierają wiele innych pomysłów zgłoszonych podczas konkursu. Smerf Harmoniusz wykonuje hymn narodowy na saksofonie (skonstruowanym przez Belga Adolfa Saxa) razem z innym Smerfem grającym na harmonijce (to nawiązanie do słynnego belgijskiego muzyka Tootsa Thielemansa). Na wózku cateringowym znajduje się model pomnika Atomium, a Smerf steward serwuje pasażerom belgijskie frytki i gofry.

Aerosmurf ma również dwóch tajnych pasażerów – czarodzieja Gargamela i jego kota Klakiera (oryginalnie noszącego imię Azrael) – próbujących uciec z samolotu przez właz w dolnej części kadłuba. Ślady małych stóp na dywanach prowadzą gości Aerosmurfa na swoje miejsca, a całości dopełnia film o Smerfach i  odpowiednio dobrana muzyka.

Już 25 marca o 09:50 Aerosmurf wyruszył w pierwszy rejs do Londynu. Samolot będzie stanowić część floty Brussels Airlines do 2023. Na stronie przewoźnika można zapoznać się z jego najbliższymi rejsami.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.