Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

F-35C operują z Lincolna

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 28 marca 2018

W dn. 17-21 marca US Navy przeprowadziła próby operowania wielozadaniowych samolotów bojowych F-35C Lightning II z pokładu lotniskowca USS Abraham Lincoln (CVN 72), typu Nimitz. Wziął w nich udział personel dwóch eskadr uderzeniowo-myśliwskich VFA-125 Rough Raiders i VFA-101 Grim Reapers. W trakcie prób wykonano 140 operacji startów i lądowań w dzień i w nocy.

Jednym z głównych zagadnień prób na pokładzie Lincolna była obsługa naziemna i manewrowanie F-35C ze złożonymi skrzydłami / Zdjęcie: US Navy

Jednym z głównych zagadnień badanych podczas prób była obsługa naziemna i manewrowanie na pokładzie i w hangarze F-35C ze złożonymi skrzydłami. W skład grupy lotniczej Lincolna wchodziły także inne samoloty eksploatowane przez US Navy: F/A-18C Hornet, F/A-18E/F Super Hornet i EA-18G Growler. Kolejnym ważnym elementem prób była integracja autonomicznego systemu informacji logistycznych (ALIS) z systemem komputerowym USS Abraham Lincoln.

W grudniu 2017 załoga CVN 72 sprawdziła działanie systemu podejścia do precyzyjnego lądowania (JPALS), kierowanego przy użyciu GPS, umożliwiającego lądowanie na jego pokładzie F-35C w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Innym ważnym wydarzeniem było pierwsze w historii samodzielne lądowanie na lotniskowcu pilota Ilmavoimat (wojsk lotniczych Finlandii). Płk Juha Stallion Jrvinen dokonał tego wyczynu 17 marca, zasiadając za sterami F/A-18C. Obecnie Fin przydzielony jest do szkolnej eskadry myśliwsko-uderzeniowej USMC VMFAT-101. Po zakończeniu wymiany powróci do kraju jako wykwalifikowany pilot instruktor i przekaże swoje umiejętności i doświadczenia kolegom.

Do 2025 standardowa grupa lotnicza US Navy zaokrętowana na pokład lotniskowca ma składać się z samolotów wielozadaniowych F-35C i F/A-18E/F, samolotów walki elektronicznej EA-18G, samolotów kierowania i dowodzenia E-2D Hawkeye, śmigłowców wielozadaniowych MH-60R/S i zaopatrzeniowych przemiennopłatów HV-22 (Lockheed Martin ujawnił projekt MQ-25, 2018-03-27, F-35C odpala AIM-9X w locie plecowym , 2017-06-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.