Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Umowa Turcji z Eurosam

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 16 lipca 2017

Minister obrony Turcji Fikri Işık poinformował 14 lipca o zawarciu z europejskim konsorcjum Eurosam porozumienia o wspólnym opracowaniu i produkcji systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Deklaracja padła w ambasadzie francuskiej w Ankarze podczas obchodów Dnia Bastylii – święta narodowego Francji. 10 dni wcześniej turecki minister ogłosił uzgodnienie relacji technicznych w podobnym zakresie z Rosją.

Włoscy oficerowie na miejscu stacjonowania baterii SAMP/T ze składu 4° Reggimento Artiglieria Controaerei) Peschiera w Turcji / Zdjęcie: MO Włoch

Eurosam to konsorcjum francuskiej grupy Thales i włoskiego oddziału MBDA, które oferuje system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej SAMP/T (Sol-Air Moyenne Portée Terrestre) z pociskami rakietowymi Aster 15 i 30 (Turcja po słowie z Eurosam?, 2016-08-29). Konsorcjum oferowało ten system w tureckim przetargu w ramach programu T-LORAMIDS (Turkish Long Range Air And Missile Defence System), w którym pierwotnie, w 2013 Ankara wybrała chiński system HQ-9. Później trwały rozmowy z Chińczykami, które nie zakończyły się powodzeniem (Turcja zrezygnowała z HQ-9, 2015-11-16).

Minister Fikri Işık powiedział, że porozumienie z Eurosam nie jest sprzeczne z umową negocjowaną z FR. Jego zdaniem, system S-400, który zamierza kupić Turcja, odpowiada jej najbliższym potrzebom, a system projektowany na bazie pocisków Aster 30 ma być bardziej perspektywiczny. Jego podstawowe komponenty mają być produkowane w Turcji.

Tureccy wojskowi mają okazję zapoznać się z możliwościami systemu SAMP/T na własnym terytorium. Od czerwca jedna bateria tego systemu, ze składu 4. pułku artylerii przeciwlotniczej (4° Reggimento Artiglieria Controaerei) Peschiera, stacjonuje w prowincji Kahramanmaraş w Turcji w ramach operacji NATO Active Fence. Osłania stamtąd granice Turcji z objętą konfliktem zbrojnym Syrią.

Według nieoficjalnych doniesień, Turcja porozumiała się wstępnie z Rosją na temat dostaw systemów S-400. Cztery baterie miałyby kosztować równowartość 2,5 mld USD. Dwie z nich miałyby zostać dostarczone gotowe z FR, a dwie kolejne zmontowane (wyprodukowane) w Turcji. Końcowa umowa miałaby zostać zawarta w ciągu roku. Według strony rosyjskiej, główną przeszkodą do jej uzgodnienia są sprawy finansowe (warunki ewentualnego kredytu).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.