Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

FIA 2018: Debiut RBS15 Gungnir

Imprezy branżowe, Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 16 lipca 2018

Na trwającym międzynarodowym salonie Farnborough 2018 Saab pokazał po raz pierwszy kierowany, przeciwokrętowy pocisk rakietowy RBS15 Gungnir.

Nazwa Gungnir wywodzi się ze skandynawskiej mitologii i odnosi się do włóczni boga Odyna, która zawsze trafiała w cel. RBS15 Gungnir to ogólna nazwa systemu uzbrojenia, w konfiguracji wystrzeliwanej z powietrza, znanego jako RBS15 Mk4 Air / Rysunek: Saab

Historia zaprojektowanych do użycia przez wymagających klientów w najtrudniejszych warunkach pocisków rodziny RBS15 ma swój początek na wodach przybrzeżnych Bałtyku. W tego rodzaju środowisku pojawia się niezliczona liczba zagrożeń, których charakter może ulec zmianie wraz z rozwojem scenariuszy konfliktu. Siły zbrojne muszą
zatem stawiać na ewolucję posiadanych systemów uzbrojenia, a RBS15 Gungnir zapewnia realizację ich potrzeb.

Nowy system, oparty na solidnej, autonomicznej i przystosowanej do działań w każdych warunkach pogodowych konstrukcji pocisków rakietowych rodziny RBS15 gwarantuje możliwość rozwijania go w przyszłości. - Pocisk RBS15 Gungnir, dostępny zarówno w konfiguracji do odpalania z powietrza, jak i z lądu, oferuje znaczne korzyści w porównaniu z innymi systemami rakietowymi na rynku. Dzięki zwiększonemu zasięgowi wynoszącemu ponad 300 km i zaawansowanej głowicy naprowadzającej, pozwala na zwalczanie dowolnego celu w każdych warunkach - powiedział Görgen Johansson, starszy wiceprezes i szef obszaru biznesowej Saab Dynamics.

Opcja atakowania celów z powietrza, jak również z lądu i morza, pozwala na wykonywanie skoordynowanych ataków wieloma pociskami rakietowymi przeciwko szerokiej gamie celów morskich i lądowych, zwiększając tym samym elastyczność i szansę na sukces misji. Gdy pociski RBS15 Mk3 zapewniają zdolności wymagane obecnie na polu bitwy, RBS15 Gungnir może zostać zintegrowany z istniejącą infrastrukturą RBS15, aby spełnić wymagania jutra.

Nowy system jest wstecznie kompatybilny. Tak więc użytkownicy pocisków rakietowych RBS15 w wersji Mk3 mogą w prosty sposób przestawić się na system Gungnir w przyszłości.

Program badawczo-rozwojowy nowej generacji pocisków RBS15, nazwanych następnie Gungnir, zakontraktowano w marcu 2017 przez szwedzką agencję ds. zamówień obronnych (FMV). Umowa opiewała na 3,2 mld SEK (1,3 mld zł), a dostawy mają nastąpić w l. 2017-2026. Dodatkowa partia pocisków została zamówiona przez FMV w kwietniu 2017. Kwota nowego zamówienia to 500 mln SEK (208 mln zł), a jego realizacja przewidziana jest w połowie następnej dekady.

Rodzina pocisków RBS15 jest produkowana wspólnie przez Saab i Diehl Defence GmbH & Co. KG. Pociski wykorzystywane są przez marynarki wojenne, baterie nabrzeżne i siły powietrzne Szwecji (Saab dostarczy kolejne pociski przeciwokrętowe, 2017-04-28), Finlandii, Niemiec (Kolejne korwety K130, 2017-06-28), Polski (Kontrakt na obsługę RBS15 Mk3, 2017-04-19), Chorwacji, Tajlandii i dodatkowego nieujawnionego kraju. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.