Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

HIMARS dla Rumunii

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 14 sierpnia 2018

US Army (Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych Ameryki) podpisały z koncernem Lockheed Martin wartą 218 mln USD (ponad 823 mln zł) umowę na produkcję wyrzutni HIMARS i oprzyrządowania dla zagranicznego klienta. Według Departamentu Stanu USA uzbrojenie przeznaczone jest dla Rumunii.

Do grudnia 2020 Rumunia odbierze 18 wyrzutni HIMARS / Zdjęcie: US Army

Dzięki najnowszemu zamówieniu HIMARS będzie się znajdował w wyposażeniu sił zbrojnych czterech krajów oprócz USA. Umowa zobowiązuje Lockheed Martina do dostarczenia 18 wyrzutni HIMARS wraz z powiązanym sprzętem i wyposażeniem do grudnia 2020. Pojazdy HIMARS zostaną w całości wyprodukowane w zakładach w Camden, w stanie Arkansas (Rumunia chce kupić HIMARS, 2017-08-19).

HIMARS to lekka, mobilna wyrzutnia, która może być transportowana samolotami C-130 lub większymi, w celu szybkiego przerzutu na pole walki. Służy do wystrzeliwania kierowanych pocisków rakietowych powierzchnia-powierzchnia Guided Multiple Launch Rocket System (GMLRS) i Army Tactical Missile System (ATACMS). Wyrzutnia HIMARS zawiera moduł ładowania i system kierowania ogniem. Całość montowana jest na podwoziu kołowym. Opancerzona kabina zapewnia ochronę 3 żołnierzom obsługującym wyrzutnię (Zmiana formuły i przyspieszenie programu Homar, 2018-07-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.