Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

F-35B operują z Queen Elizabeth

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 01 października 2018

25 września na pokładzie lotniskowca HMS Queen Elizabeth (R08), typu Queen Elizabeth, wylądowały wielozadaniowe samoloty bojowe F-35B Lightning II. Pierwszym w historii pilotem, który tego dokonał był Commander (kmdr por.) Nathan Gray z Royal Navy (królewskiej marynarki wojennej W. Brytanii). Jako drugi na HMS Queen Elizabeth wylądował Squadron Leader (mjr) Andy Edgell z Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii).

F-35B, pilotowany przez kmdra por. Nathana Graya, ląduje na pokładzie HMS Queen Elizabeth po raz pierwszy w historii / Zdjęcia: Royal Navy

Wkrótce potem Commander Gray ponownie zapisał się w historii, tym razem jako pierwszy pilot, który wystartował z HMS Queen Elizabeth, korzystając ze specjalnej rampy na dziobie okrętu. Co ciekawe Brytyjczycy zasiadali za sterami Lightningów II należących do Amerykanów – przedseryjnych BF-04 i BF-05 (jednego z samolotów eskadry doświadczalnej US Navy VX-23), które otrzymały z tej okazji okolicznościowe malowanie.

Żadne słowa nie potrafią opisać, jak czułem się, gdy wykonałem zakręt z prędkością 800 km/h i zobaczyłem, jak HMS Queen Elizabeth oczekuje na przybycie pierwszych F-35B. Czuję się niesamowicie uprzywilejowany. Zawsze jest to szczególny moment dla lotnika morskiego, kiedy zobaczy w oddali swój okręt, ukryty na szarym oceanie. HMS Queen Elizabeth jest pływającym miastem, domem setek marynarzy i marines, i to był szczególnie wzruszający dzień – powiedział Commander Gray po pierwszym lądowaniu.

Aby osiągnąć ten niesamowity moment musieliśmy wejść na nieopisany poziom zawziętej determinacji i wytrwałości. Napisaliśmy dzisiaj fragment historii, ale spoglądamy w przyszłość i skupiamy się teraz na długim okresie testowania F-35 na morzu – dodał Squadron Leader Edgell

Jestem bardzo rozemocjonowany, będąc na HMS Queen Elizabeth i widząc powrót samolotów [na lotniskowce], będąc kapitanem lotniskowca, z pokładu którego startował ostatni Harrier prawie osiem lat temu. Odrodzenie lotniskowców, którzy mogą operować na całym globie, jak udowadniamy tutaj, jest ważnym krokiem naprzód w obronności Wielkiej Brytanii i naszej zdolności do dostosowania się do rozwoju naszych przeciwników. Operacje F-35B z pokładu HMS Queen Elizabeth pokazują, że Wielka Brytania będzie nadal światową potęgą na morzu przez następne pokolenia – skomentował dowódca HMS Queen Elizabeth, Captain (kmdr) Jerry Kyd.

W ciągu najbliższych 11 tygodni F-35B mają wykonać ponad 500 startów i lądowań, operując z HMS Queen Elizabeth w różnych warunkach pogodowych i morskich w pobliżu wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Personel HMS Queen Elizabeth, liczący ponad 1400 marynarzy, lotników i Royal Marines, będzie także szkolił się w prowadzeniu działań lotniskowcowej grupy bojowej, w skład której wchodzą brytyjska fregata rakietowa HMS Monmouth, typu 23 i amerykański niszczyciel rakietowy USS Lassem (DDG-82), typu Arleigh Burke. Po zakończeniu prób brytyjski lotniskowiec ma odwiedzić Nowy Jork.

HMS Queen Elizabeth ma rozpocząć służbę na morzu w 2021. W stoczni Rosyth dobiegają końca prace przy wyposażaniu drugiej jednostki tego typu, HMS Prince of Wales (R09), która rozpocznie próby morskie w przyszłym roku. Skład grupy lotniczej okrętów typu Queen Elizabeth zależeć ma od wykonywanych zadań. Maksymalnie są one w stanie przenosić 36 F-35B, jednak typowa konfiguracja obejmować ma 24 F-35B i 16-17 śmigłowców Merlin. W. Brytania odebrała już 16 ze 138 F-35B, które docelowo mają być użytkowane przez Royal Navy i Royal Air Force (HMS Queen Elizabeth w Naval Station Norfolk, 2018-09-18, AW159 Wildcat na HMS Queen Elizabeth, 2018-09-12).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.