Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

AW159 Wildcat na HMS Queen Elizabeth

Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 12 września 2018

Śmigłowiec morski AW159 Wildcat po raz pierwszy wylądował na pokładzie lotniskowca HMS Queen Elizabeth. Przyszły okręt flagowy Royal Navy znajduje się obecnie w Mayport na Florydzie.

Śmigłowiec morski AW159 Wildcat podczas lądowania na pokładzie lotniskowca HMS Queen Elizabeth / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Lądowanie śmigłowca AW159 Wildcat na pokładzie lotniskowca HMS Queen Elizabeth (R08), typu Queen Elizabeth, stanowiło element przygotowań do testów operacji lotniczych z pokładu okrętu. W próbach uczestniczyć będą statki powietrzne Fleet Air Arm (lotnictwa królewskiej marynarki wojennej Wielkiej Brytanii) i Korpusu Piechoty Morskiej USA (USCM), w tym wielozadaniowe samoloty bojowe F-35B Ligthning II w wersji skróconego startu i pionowego lądowania (Brytyjczycy w Patuxent River, 2018-08-27).

Pierwsze operacje lotnicze dwóch, specjalnie zmodyfikowanych, F-35B z pokładu HMS Queen Elizabeth zaplanowano na ostatni tydzień września. Ogółem wykonanych ma zostać ok. 500 startów i lądowań.

HMS Queen Elizabeth dotarł do Mayport w ubiegłym tygodniu po kilkutygodniowej przeprawie przez Ocean Atlantycki. W pierwszym w historii transatlantyckim rejsie nowemu lotniskowcowi Royal Navy towarzyszyła fregata rakietowa HMS Monmouth (F235), typu 23, która odgrywała rolę okrętu eskortującego (Powrót HMS Monmouth, 2017-12-04). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.