Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

HMS Queen Elizabeth w Naval Station Norfolk

Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 18 września 2018

Brytyjski lotniskowiec HMS Queen Elizabeth wszedł do amerykańskiej bazy morskiej w Norfolk. W najbliższych dniach kontynuowane będą przygotowania do pierwszych w historii prób operacji lotniczych wielozadaniowych samolotów bojowych F-35B z pokładu okrętu.

Brytyjski lotniskowiec HMS Queen Elizabeth w NS Norfolk / Zdjęcia: USN

Lotniskowiec HMS Queen Elizabeth (R08), typu Queen Elizabeth, wszedł w poniedziałek do Naval Station Norfolk w Wirginii. Okręt dotarł tam z NS Mayport na Florydzie, choć nie bezpośrednio (AW159 Wildcat na HMS Queen Elizabeth, 2018-09-12). W drodze do Norfolk brytyjska jednostka przeszła specjalnie wytyczoną trasą, wiodącą m.in. nieopodal Bahamów, tak aby uniknąć idącego w kierunku USA huraganu Florence. Taką samą drogę przeszła eksportująca lotniskowiec fregata rakietowa HMS Monmouth (F235), typu 23 (Powrót HMS Monmouth, 2017-12-04).

Podczas pobytu w Norfolk HMS Queen Elizabeth zostanie przygotowany do głównego etapu wizyty w USA, jakim będą próby operacji lotniczych wielozadaniowych samolotów bojowych F-35B Ligthning II w wersji skróconego startu i pionowego lądowania operujących z pokładu lotniskowca (Brytyjczycy w Patuxent River, 2018-08-27). W tym czasie na jednostce zaokrętowani zostaną m.in. piloci i członkowie personelu obsługowego.

Pierwsze operacje lotnicze dwóch, specjalnie zmodyfikowanych, F-35B z pokładu HMS Queen Elizabeth zaplanowano na ostatni tydzień września. Ogółem wykonanych ma zostać ok. 500 startów i lądowań. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.