Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Izraelskie ataki w rejonie Damaszku

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 15 stycznia 2019

Premier Izraela Benjamim Netanyahu wziął odpowiedzialność za weekendowe ataki na obiekty na lotnisku pod Damaszkiem. Przed rozpoczęciem niedzielnego (13.01) posiedzenia gabinetu poinformował, że izraelskie siły zbrojne zniszczyły irańskie magazyny broni. Wczoraj, w czasie wizyty w Dywizji Galilee IDF, dodał, że podobne ataki będą kontynuowane. – Jesteśmy zdeterminowani bardziej niż kiedykolwiek do działania przeciwko Iranowi w Syrii – powiedział.

Ze zdjęć opublikowanych przez ImageSat International wynika, że w czasie ataku 13 stycznia Izraelczycy zniszczyli jeden budynek w rejonie lotniska pod Damaszkiem. Według ISI, magazyn o wymiarach 20x50 m służył do przechowywania rakiet Fajr-5 / Zdjęcia: ISITen sam budynek na zdjęciu lepszej jakości sprzed izraelskiego ataku / Zdjęcie: DigitalGlobe

Analitycy podkreślają, że wypowiedzi Netanyahu to rzadki przypadek przyznania się do ataku na obiekty zagraniczne krótko po jego dokonaniu. Dotąd władze Izraela unikały takich deklaracji, obawiając się prób odwetu. Opozycja oskarżyła premiera o ryzykowanie bezpieczeństwa narodowego dla zysku politycznego. Politycy przeciwni polityce Netanyahu wiążą jego odejście od polityki niejednoznaczności ze zbliżającymi się wyborami (Szczegóły ataku na Syrię, 2018-05-23).

Dzień przed wypowiedzią premiera szef sztabu IDF, Lt.-Gen. Gadi Eisenkot stwierdził, że tylko w 2018 Izrael zrzucił na cele w Syrii ponad 2 tysiące bomb. – Uderzyliśmy w tysiące celów nie pytając nikogo o zgodę – powiedział. Mówił o celach związanych z Iranem i jego sojusznikami na terytorium Syrii i Libanu.

Jako pierwsze o nowych atakach na obiekty Hezbollahu w rejonie al-Kiwash w pobliżu Damaszku, a także na lotnisku w Damaszku poinformowało londyńskie Syrian Observatory for Human Rights. Później potwierdziła je syryjska agencja rządowa. Według niej, syryjskiej obronie powietrznej udało się zniszczyć kilka z atakujących pocisków. Z kolei syryjski minister transportu Ali Hamud poinformował, że izraelskie odrzutowce uderzyły na kilka budynków i kilka samolotów na lotnisku w Damaszku, czyniąc je bezużytecznymi. Dostępne zdjęcia satelitarne dowodzą jednak, że zniszczony został tylko jeden budynek.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.