Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szczegóły ataku na Syrię

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 23 maja 2018

22 maja w Izraelu rozpoczęło się spotkanie dowódców wojsk lotniczych i wyższych oficerów z ponad 20 krajów. Wśród uczestników są przedstawiciele sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kanady, Grecji, Polski, Włoch, Cypru, Austrii, Bułgarii, Brazylii, Francji, Czech, Rumunii, Chorwacji, Holandii, Finlandii, Belgii, Wietnamu i Indii.

Według informacji udzielonych przez gen. Norkina samoloty F-35I Adir (na pierwszym planie) brały udział w ataku na Syrię. Nie wiadomo jednak, jakie dokładnie zadania wykonywały / Zdjęcie: MO Izraela

Impreza jest jednym z elementów obchodów 70. rocznicy istnienia Hejl HaAvir (wojsk lotniczych Izraela). W jej trakcie uczestnicy wezmą udział w wykładach i prezentacjach dotyczących historii i strategii działania Hejl HaAvir. Szefowa Lockheed Martina Marillyn Hewson zaprezentuje zdolności bojowe samolotów stealth, a obserwatorzy międzynarodowych sił pokojowych na Synaju podzielą się swoimi spostrzeżeniami. Wykład wygłosi także dowódca United States Air Force Europe gen. Tod D. Wolters. Później dowódcy spotkają się z szefem sztabu Cahalu gen. Gadim Eizenkotem.

W trakcie wczorajszego spotkania głównodowodzący Hejl HaAvir gen. dyw. Amikam Norkin poinformował zebranych: Wykonaliśmy pierwsze w historii misje bojowe z udziałem [samolotów wielozadaniowych] F-35I [Adir]. Hejl HaAvir są pionierem i światowym liderem w wykonywaniu operacji bojowych. Samoloty F-35I Adir są już w służbie operacyjnej i wykonują misje bojowe. Dwukrotnie zaatakowaliśmy [cele] na Bliskim Wschodzie za pomocą F-35I – jesteśmy pierwszymi na świecie, którzy to robią (Bojowy debiut Adirów, 2018-03-16).

Dowódca Hejl HaAvir ujawnił zebranym niektóre szczegóły operacji, jakie podległy mu rodzaj wojsk przeprowadził w ciągu ostatnich kilku tygodni: Sprawdziliśmy, co robią Irańczycy. Siły Al Kuds znajdowały się w bazie lotniczej T-4, 250 km od Izraela. Z tej bazy próbowali nas zaatakować za pomocą bezzałogowego statku latającego, który infiltrował Izrael kilka miesięcy temu. Po tym wydarzeniu zobaczyliśmy, że nadal gromadzą amunicję w tej bazie, łącznie z zestawami obrony powietrznej, które zaatakowaliśmy w tym miesiącu.

W ciągu ostatnich tygodni zrozumieliśmy, że Iran przebazowuje pociski dalekiego zasięgu i wyrzutnie rakietowe do Syrii. Wśród nich były wyrzutnie [pocisków rakietowych BM-27] Uragan, które zaatakowaliśmy na północ od Damaszku. Irańczycy wystrzelili 32 rakiety w kierunku Izraela, przechwyciliśmy cztery, podczas gdy reszta spadła poza terytorium Izraela – dodał gen. Norkin.
Następnie zaatakowaliśmy dziesiątki irańskich celów w Syrii. Syryjskie zestawy obrony powietrznej S-200 Wega, 9K37 Buk i Pancyr-S1 wystrzeliły ponad 100 pocisków do naszych samolotów. W odpowiedzi zniszczyliśmy ich baterie OP. Niedługo później zniszczyliśmy tunel Hamasu, biegnący 20 m pod powierzchnią ziemi – stwierdził dowódca Hejl HaAvir (27 ofiar ataków Izraela w Syrii, 2018-05-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.