Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Próby łazika RaCER

Astronautyka, 10 kwietnia 2019

PIAP Space we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP realizuje projekt RaCER (Rover Speed Characterisation for Lunar Exploration) dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Podczas testów jako łazik użyty jest robot mobilny PIAP IBIS / Zdjęcia: Sławomir Puchalski, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP 

Kampania testowa jest jednym z elementów działań, których wyniki posłużą przy opracowywaniu koncepcji misji HERACLES (Human Enabled Robotic Architecture and Capability for Lunar Exploration and Science), zaplanowanej na drugą połowę lat 2020. Jej głównym celem jest sprowadzenie próbki gruntu księżycowego na Ziemię oraz budowa bazy księżycowej z materiału pozyskanego na naturalnym satelicie Ziemi.

Próby odbywają się w jednej z największych kopalni bazaltu w Polsce, w Wilkowie na Dolnym Śląsku, której struktura geologiczna jest zbliżona do struktur występujących w miejscach planowanych lądowań i eksploracji na Księżycu. Miejsce zostało wybrane ze względu na posiadanie odpowiedniego kruszywa, infrastruktury i zaplecza niezbędnego do przeprowadzenia prac. Umożliwia także zaprojektowanie i odzwierciedlenie środowiska księżycowego przypominającego będacy celem misji HERACLES księżycowy krater Schrödingera, w którym będą operować łaziki.

Głównym celem projektu RaCER jest scharakteryzowanie maksymalnej bezpiecznej prędkości kierowanego zdalnie łazika podczas eksploracji Księżyca, poprzez przeprowadzenie szeregu kontrolowanych eksperymentów. Podczas testów jako łazik użyty jest robot mobilny PIAP IBIS, przeznaczony do działań pirotechnicznych i prowadzenia rozpoznania (10 robotów pirotechnicznych dla KGP, 2019-03-18). Przeprowadzone próby pozwolą na zweryfikowanie różnych strategii sterowania robotem podczas jazdy i manipulacji ramieniem robotycznym. Kluczowe znaczenie dla realizowanych badań ma opóźnienie łączności pomiędzy stacją kontroli a łazikiem wynikające z odległości Ziemia – Księżyc, które może sięgać aż 5 s.

Wyniki próby realizowanych wspólnie przez PIAP Space, Sieć Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, TRASYS i PGP BAZALT posłużą do opracowania rozwiązań dla przyszłych misji ESA.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.