PIAP Space we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP realizuje projekt RaCER (Rover Speed Characterisation for Lunar Exploration) dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
Kampania testowa jest jednym z elementów działań, których wyniki posłużą przy opracowywaniu koncepcji misji HERACLES (Human Enabled Robotic Architecture and Capability for Lunar Exploration and Science), zaplanowanej na drugą połowę lat 2020. Jej głównym celem jest sprowadzenie próbki gruntu księżycowego na Ziemię oraz budowa bazy księżycowej z materiału pozyskanego na naturalnym satelicie Ziemi.
Próby odbywają się w jednej z największych kopalni bazaltu w Polsce, w Wilkowie na Dolnym Śląsku, której struktura geologiczna jest zbliżona do struktur występujących w miejscach planowanych lądowań i eksploracji na Księżycu. Miejsce zostało wybrane ze względu na posiadanie odpowiedniego kruszywa, infrastruktury i zaplecza niezbędnego do przeprowadzenia prac. Umożliwia także zaprojektowanie i odzwierciedlenie środowiska księżycowego przypominającego będacy celem misji HERACLES księżycowy krater Schrödingera, w którym będą operować łaziki.
Głównym celem projektu RaCER jest scharakteryzowanie maksymalnej bezpiecznej prędkości kierowanego zdalnie łazika podczas eksploracji Księżyca, poprzez przeprowadzenie szeregu kontrolowanych eksperymentów. Podczas testów jako łazik użyty jest robot mobilny PIAP IBIS, przeznaczony do działań pirotechnicznych i prowadzenia rozpoznania (10 robotów pirotechnicznych dla KGP, 2019-03-18). Przeprowadzone próby pozwolą na zweryfikowanie różnych strategii sterowania robotem podczas jazdy i manipulacji ramieniem robotycznym. Kluczowe znaczenie dla realizowanych badań ma opóźnienie łączności pomiędzy stacją kontroli a łazikiem wynikające z odległości Ziemia – Księżyc, które może sięgać aż 5 s.
Wyniki próby realizowanych wspólnie przez PIAP Space, Sieć Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, TRASYS i PGP BAZALT posłużą do opracowania rozwiązań dla przyszłych misji ESA.